Kandidátka na županku Trenčianskeho kraja

Bánovce nad Bebravou – krátky film k župným voľbám 2017

Bánovce nad Bebravou, 10. 7. 2017 – Renáta Kaščáková, kandidátka na župana Trenčianskeho kraja, počas leta viackrát navštívila Bánovce nad Bebravou. Jeden deň absolvovala spolu s pacientmi aj čakanie od skorého rána pred nemocnicou Bánovce nad Bebravou.

Pacienti tu prakticky denne čakajú na vyšetrenie už pred piatou. Nemocnica Bánovce nad Bebravou je súkromnou nemocnicou, človek by preto očakával služby na vyššej úrovni. Prístup k zdravotnej starostlivosti však nie je jediným problémom mesta a jeho okolia. Nekoncepčne a neprofesionálne prebieha aj oprava a údržba ciest, ktorá je v podstate len plátaním dier. V centre Bánoviec nad Bebravou zatvorili strednú odbornú školu, ktorá bola svojou výukou na vysokej úrovni. Študentov presunuli do školy na okraji mesta, ktorá však už taká kvalitná nie je. Tí najlepší študenti si tak radšej vybrali školu v inom meste a budova bývalej školy v centre Bánoviec nad Bebravou dnes chátra.

Dostupnosť zdravotnej starostlivosti v nemocnici Bánovce nad Bebravou

Renáta Kaščáková: Vy ste prišli do Bánoviec nad Bebravou tým 4:12? Z Trebichavy, či z Čiernej Lehoty? Krásna ves. Je to také dosť ponižujúce, nie? Prísť sem a zapisovať sa tu. A kedy začína ordinovať?

Pacient: O ôsmej.

Renáta Kaščáková: O ôsmej? Však je päť hodín! Preboha, to ešte 3 hodiny. Čiže Vy ste sa nedostali už do tej desiatky a čakáte, kým vyjde sestrička aby ste jej povedali, že…

Pacient: Že som tu a že som až zajtra siedmy.

Renáta Kaščáková: Čiže, keď je človek dobre seknutý v krížoch, alebo po operácii…

Pacientka: Mňa na neurológii nezobrala. Doktor mi napísal, že akútny stav. Jednoducho nezapísali ste sa, pri tom mala dvoch pacientov v čakárni. V takých bolestiach ma poslala domov. Musela som prísť do Bánoviec nad Bebravou na druhý deň ráno pred piatou, aby som sa zapísala. O 4:50 som bola pätnásta, takže som tam celé doobedie v tých bolestiach čakala. Nezáujem.

Bánovce nad Bebravou – Renáta Kaščáková a pacienti čakajúci na lekárske vyšetrenie, Trenčiansky kraj

Renáta Kaščáková: No, je pol šiestej. Stojíme tu už pred piatou. Ja som teda ale úplne v šoku, lebo sme sa dozvedeli, že ľudia tu stoja od štvrtej hodiny. Proste prídu prvým autobusom, aby sa zapísali na nejaký papier, s ktorým potom čakajú na sestričku, ktorá im vydá časenky. Je toto normálne? Toto sa tu akože normálne deje? To je bežná prax zrejme. Ty si tu domáci, povedz.

Peter Ševčík: Áno, ja som tu domáci a v Bánovciach nad Bebravou je to bežná prax. Paradoxom je že veľa ľudí si tú časenku ani nenájde alebo si ju nevystoja.

Renáta Kaščáková: No veď to ma ako úplne dojalo, že človek príde, vystojí si tu rad, zoberie si voľno v práci a on sa potom nedostane na rad a musí ešte do pol ôsmej počkať na sestričku, aby ho zapísala na ďalší deň. To je neskutočné.

Peter Ševčík: Tak to funguje, bohužiaľ. Moja osobná skúsenosť bola, keď som išiel k očnej lekárke, chodil som tam v podstate od pondelka a vybavil som sa až v piatok.

Pacientka: Mali si to vyriešiť hneď od začiatku. Nepristúpiť na to, aby sa tam papieriky vystavovali.

Renáta Kaščáková: Pani riaditeľka nemocnice Bánovce nad Bebravou povedala, že nesmie s nami komunikovať priamo a dala nám číslo na hovorkyňu firmy Agel – to znamená firmu, ktorá vlastní túto nemocnicu. Proste nemala chuť nám odpovedať na naše jednoduché otázky, že prečo si tu nezariadia systém objednávok lepšie.

Peter Ševčík: Skúsime jej zavolať.

Renáta Kaščáková: Skúsime jej zavolať?

Bánovce nad Bebravou – nemocnica, Trenčiansky kraj

Renáta Kaščáková: No ja rozumiem, ale vy ste súkromná nemocnica, čiže človek by očakával, že aspoň v súkromnej nemocnici sú tie služby aspoň na nejakej úrovni, ale mne sa to vidí… Tak kde je problém? Možno nie je spolupráca dobrá s poisťovňou? Možno sú lekári podhodnotení? Neoplatí sa im mať dlhšie otvorené ambulancie? Ja proste tomu stále nerozumiem, ako je to možné, že v 21. storočí tam ľudia čakajú na nejaké časenky a svojpomocné lístky.

Hovorkyňa firmy Agel: „Pani Kaščáková, prosím Vás veľmi pekne, pokiaľ máte nasledovné otázky, zašlite mi ich mailom. Ja Vám veľmi pekne ďakujem za čas, s pozdravom.“

Renáta Kaščáková: Tu sa treba jednoznačne postaviť za ľudí. Veď tí ľudia vôbec nevedia, kde sa majú sťažovať. Oni absolútne netušia, aké sú ich práva. To im treba povedať, že za toto môžu poisťovne, za toto môže systém. Poisťovňa má sledovať, či lekár správne ordinuje. Či má urobený nejaký systém objednávania. Kto iný to má sledovať? Ako je toto možné v 21. storočí. Pôjdem sa opýtať každého riaditeľa poisťovne zdravotnej, koľko ich tu je. Katastrofa!!

Bánovce nad Bebravou – župné voľby 2017, Trenčiansky kraj

Údržba a opravy ciest v Trenčianskom kraji

Renáta Kaščáková: Tak to je úplne evidentné, kde končí Nitriansky kraj, kde končí aká – taká údržba, resp. sa mi tá údržba zdá dobrá. Je to tam vykosené ešte aj okolo krajníc.  A prídete do Trenčianskeho kraja a hanba.

Jaroslav Ďurčo: Tie opravy sa robia neodborne, nesystémovo, nekvalifikovane. V podstate, to sa len pláta, pláta, ale nič dobré, nič normálne sa nerobí a vyhadzujú sa peniaze, ktoré keby sa každý rok spravil určitý úsek cesty, tak by to malo oveľa lepší efekt ako toto. S týmto – keď to robia pri tej doprave, ktorá sa tu realizuje, kamióny, tak to bude na jeseň v takom istom stave, v akom je to teraz.

Renáta Kaščáková: Táto cesta. Roky sa o nej rozpráva.

Jaroslav Ďurčo: Áno, táto cesta sa roky len láta a tie prostriedky, ktoré sa tam do nej dali už … keby sme ich zhrnuli, tak my tu máme dnes nový koberec.

Renáta Kaščáková: A prečo je to podľa Vás tak? To je len čo, vec manažmentu, nie?

Jaroslav Ďurčo: Ja som o tom stále presvedčený, že je to  vec manažmentu. Ja to nemôžem inak povedať, je to jednoznačne chyba manažmentu. Neviem si vysvetliť, že stále sa vyhovárame, že prostriedky nie sú, prostriedky nie sú. Nedokážem pochopiť jednu vec. V Nitrianskom kraji sú a prečo nie sú v Trenčianskom kraji?

Renáta Kaščáková: Aké sú tie kritériá výberu? Toto by ma zaujímalo. Viete, mne to príde ako keby ten kraj bol plný dier, takých, ktoré treba zaplátať. Tak, že tu dáme záplatu, tam dáme záplatu. Je to bez rozmyslu, oni nesúvisia často. Tu urobím kúsok cyklotrasy, tam urobím nejakú strechu, tam urobím kúsok cesty.

Anton Stanko: To by sme museli porovnať viaceré lokality, odkiaľ je viac poslancov VÚC a snáď podľa toho.

Renáta Kaščáková: Jáj, že prekryť mapu investícií s mapou zástupcov obcí za SMER. To by bolo zaujímavé porovnanie.

Renáta Kaščáková – Bánovce nad Bebravou, kandidátka na župana Trenčianskeho kraja

Stredné odborné školstvo v Bánovciach nad Bebravou

Renáta Kaščáková: No, Peter, toto je tá škola, hej?

Peter Ševčík: Áno, sme pred budovou Strednej odbornej školy strojníckej v Bánovciach nad Bebravou.

Renáta Kaščáková: To je nový názov. Pred tým to bolo učilište a vlastne čo sa stalo? Zlúčilo sa to s priemyslovkou a teraz všetci tí, ktorí chodili do centra Bánoviec nad Bebravou, tak chodia vlastne na okraj mesta. Takže študenti, ktorí chodili na priemyslovku, ktorá mala „cveng“ chodia teraz do učilišťa, áno?

Peter Ševčík: Áno.

Renáta Kaščáková: A to je dobre?

Peter Ševčík: Ja si myslím, že nie.

Bánovce nad Bebravou – Ján Plachý, Trenčiansky kraj

Ján Plachý: Mne ako nestrannému pozorovateľovi – už v týchto rokoch, to pripadá ako nedobre premyslená akcia, tak by som to povedal. Dá sa to povedať doslova, teraz to bude pateticky znieť možno, ale od Plzne po Košice, všade možne sú absolventi z našej školy v Bánovciach nad Bebravou. Veď tá strojarina, v ktorej boli vzdelávaní študenti, tak tá mala uplatnenie širokopásmovo. A tie pracovné zručnosti získavali tí študenti aj v rámci praxe.

Renáta Kaščáková: No jednoducho mám pocit, že nedá sa iba vyriešiť si svoj vlastný problém, odísť od toho a nezaujímať sa, čo bude s tým mestom, s tými ľuďmi ďalej. Tí ľudia nie sú čísla. Nemôžeme ich len tak presunúť ako fľaše z jednej budovy do druhej. Musíme sa zaujímať, čo to spôsobí v tom meste s tými ľuďmi. Ak to spôsobí to, že našim opatrením, ktorým my ako kraj sme si pomohli, ale spôsobíme problém niekomu inému, lebo v nejakom meste zostane opustená budova, ktorá pred tým žila čulým životom, spôsobíme to, že deti zrazu nemajú alternatívu a musia ísť cestovať do iného okresu alebo do iného kraja za vzdelaním (pretože to, že nastala degradácia kvality tej výuky je zrejmé), tak to v poriadku nie je.

 

 

Župné voľby 2017 môžu zmeniť veľa.
Poďme voliť 4.11.2017.

Renáta Kaščáková, kandidátka na župana Trenčianskeho kraja, župné voľby 2017, Trenčín.

Iná ako oni.

Kandidát na župana Trenčianskeho kraja, Renáta Kaščáková - vizitka