Kandidátka na županku Trenčianskeho kraja

Bojnice – krátky film k župným voľbám 2017

Bojnice, 25. 7. 2017 – Renáta Kaščáková, kandidátka na župana Trenčianskeho samosprávneho kraja, navštívila počas leta v rámci výjazdov po Trenčianskom samosprávnom kraji aj Bojnice, klenot hornej Nitry. Kúpele Bojnice sú veľmi vyhľadávanou lokalitou predovšetkým pre ich liečivé termálne pramene.

Toto krásne kúpeľné mesto má veľký potenciál zaujať domáceho i zahraničného návštevníka a predstavuje jednu z najväčších atrakcií Trenčianskeho kraja. Je preto smutné, ak sa potenciál mesta Bojnice nerozvíja viac.  Ešte smutnejšie však je, ak sa unikátny región hornej Nitry ponecháva na samospád.

Kúpele Bojnice – klenot hornej Nitry

Renáta Kaščáková: Toto je kráska a tam je zviera. Alebo netvor? Kráska a netvor sa hovorí.

Slavomír Eliáš: Táto činnosť prináša baníkom rizikovú prácu, pripravujú – dá sa povedať, touto činnosťou ľudí o zdravie, dokonca o životy. O zdravie pripravujú všetkých občanov hornej Nitry, ktorí toto dôsledkom spaľovania takto nekvalitného hnedého uhlia dýchajú. No a občanov Slovenska pripravujú o peniaze. Pre nás, pre Kúpele Bojnice, je to existenčná záležitosť. To, či bane alebo my Kúpele Bojnice. Včera, predvčerom sme točili jeden dokument a stáli sme pri jednom z vrtov v Kúpeľoch Bojnice. Pred pätnástimi rokmi tento vrt, volá sa BR-3, mal výdatnosť štyri litre za sekundu. Po pätnástich rokoch odkedy začali bane používať termálnu vodu na rôzne, predovšetkým priemyselné účely, tak klesla tá výdatnosť na 1,1 súčasných litrov za sekundu. No tak to Vám povie vlastne všetko. Aké máme mať pocity. Nuž máme také pocity, že to Kúpele Bojnice veľmi výrazne ohrozuje. Všetko pre to urobíme. Ja osobne urobím všetko pre to, aby tento klenot, ktorý je na Slovensku, Kúpele Bojnice, aby sa zachovali. Za pätnásť rokov som investoval do Kúpeľov Bojnice približne 50 miliónov Eur. Som pripravený v budúcnosti investovať na reálne projekty, ktoré sú, ďalších 60 miliónov Eur, bez jednej koruny štátnej dotácie.

Bojnice, Trenčiansky kraj. Župné voľby 2017

Renáta Kaščáková: No to znamená, že takéto investície – tie, ktoré spomínate a ktoré máte v pláne, by dokázali zamestnať ďalších ľudí. Veľmi sa hovorí o tom, či by sa baníci napríklad mohli zamestnať, rekvalifikovať na nejaké pozície v kúpeľníctve. Je to podľa Vás možné?

Slavomír Eliáš: Áno je. Určite je. Samozrejme nie všetci pracovníci sa dajú použiť. V bani je to iný charakter práce. Ale veľmi veľa činností je takých, kedy je možné – určitú, nie malú, ale značnú časť – zamestnať aj v tomto sektore – pokiaľ budeme budovať zariadenia, ktoré sú technicky pomerne náročné. Budeme budovať aquapark. Chceme budovať ďalšie a ďalšie zariadenia, zábavný park, ubytovacie kapacity… To všetko prináša svoju potrebu aj na kvalifikované, ale aj na nekvalifikované pracovné sily. A plánujem zamestnať v Kúpeľoch Bojnice minimálne tisíc ľudí. Verím tomu, že v tom tisíci ľudí môže byť možno že polovica práve z HBP (Hornonitrianskych baní Prievidza).

Renáta Kaščáková: My sme sa s nimi rozprávali. A oni hovoria, no veď keby sme vedeli, že sa tu dá zamestnať, tak jasné, že by som išiel robiť na povrch. Ale s nami sa nikto nerozpráva. Nikto nám to nepovie. Vedenie baní nám povie, že „nevieme“. Oni ich živia. Oni ich držia v neistote.

Slavomír Eliáš: Áno. Túto neistotu – „ panebože ak nebudú bane, nebudete mať robotu“.

Renáta Kaščáková: To sú také demagógie.

Slavomír Eliáš: To sú teda demagógie.

Renáta Kaščáková: A vy viete koľko sa od roku 2006 investovalo, mimochodom, do baní?

Slavomír Eliáš: Ja som to čítal v novinách. Tam bolo, že voľakto vyrátal 900 miliónov Eur.

Renáta Kaščáková:

Slavomír Eliáš: Ďakujem pekne. Za to by sme určite aj diaľničnú prípojku urobili, aj zrekonštruovali trať do Lužianok z Prievidze.

Renáta Kaščáková: A celá horná Nitra mohla byť pozlátená.

Slavomír Eliáš: A horná Nitra by kvitla.

Bojnice, Trenčiansky kraj. Župné voľby 2017. Bane Cigeľ.

Rozvoj regiónu hornej Nitry

Renáta Kaščáková: Ja sa čudujem, že to doteraz ešte nikto neriešil zo župy. Že si jednoducho nesadol za jeden stôl s baňami, s vami – Kúpeľami Bojnice, s ďalšími potenciálnymi zamestnávateľmi, so štátom, ktorý by mal riešiť infraštruktúru. A že nedali na papier jeden normálny akčný plán pre tento kraj, pre tento región. Veď to je len o tom, že župan ma psiu povinnosť koordinovať rozvoj regiónu.

Slavomír Eliáš: Napríklad v realizácii diaľničnej prípojky tlakom na iné štátne orgány, alebo v rekonštrukcii tej štreky, ktorá by vedela ľudí dopraviť.

Renáta Kaščáková: Viete o čom to celé je? V čom je úloha župana a samosprávneho kraja? Že táto inštitúcia a tento zástupca tejto inštitúcie musí mať jasný, vlastný názor,  na to kam by sa ten región mal uberať. Pokiaľ on má tú víziu. Pokiaľ on má jasnú predstavu o tom , ako by mali tieto subjekty spolu spolupracovať. Tak potom sa veľmi ľahko tento proces riadi.

Slavomír Eliáš: A ešte tvrdosť v realizácii.

Renáta Kaščáková: Samozrejme, to je bez debaty. Budem sa snažiť aby z tohto kraja vzniklo niečo super atraktívne. Je to poklad pre tento kraj a jeho budúcnosť.

Župné voľby 2017 môžu zmeniť veľa.
Poďme voliť 4.11.2017.

Renáta Kaščáková, kandidát na župana Trenčianskeho kraja, župné voľby 2017, Trenčín.

Iná ako oni.

Viac info o kandidátke na župana Renáte Kaščákovej

Program pre župné voľby 2017 >>
Životopis Renáty Kaščákovej >>
Volebné videa >>
FB: www.facebook.com/renata-kascakova
YouTube: www.youtube.com/renata-kascakova

Renáta Kaščáková kandidát na župana - voľby do VÚC 2017 Trenčín