Kandidátka na županku Trenčianskeho kraja

Brezová pod Bradlom – krátky film k župným voľbám 2017

Brezová pod Bradlom, 20. 7. 2017 – Renáta Kaščáková, kandidát na župana Trenčianskeho samosprávneho kraja, navštívila počas leta viackrát Brezovú pod Bradlom. Počas rozhovorov s obyvateľmi zmapovala problémy mesta. Zdá sa, ako by Brezová pod Bradlom fungovala …

… len v udržiavacom móde. Výraznejšie sa nerozvíja, pre mladých ľudí sa tu nevytvárajú prakticky žiadne podmienky ani príležitosti, ktoré by ich udržali v tomto meste. Brezová pod Bradlom však má dostatočný potenciál rozvoja predovšetkým v oblasti cestovného ruchu. Okrem krásnej prírody je tu ikonická mohyla Milana Rastislava Štefánika, ktorá láka turistov zo širokého okolia. Ponuka okolo Štefánikovej mohyly však nie je lákavá, priam naopak, toto prostredie je skôr dlhodobo zanedbávané. Brezová pod Bradlom a jej okolie si bezpochyby zaslúži rozvíjať svoj potenciál. Na rozvoji by sa chcela spolupodieľať práve Renáta Kaščáková, ak by sa dostala do pozície župana Trenčianskeho samosprávneho kraja.

Je v Brezovej pod Bradlom “konečná”?

Brezová pod Bradlom - Renáta Kaščáková a obyvateľka

Obyvateľka Brezovej pod Bradlom: V Brezovej pod Bradlom je konečná. Ďalej to nevedie. Z duše nenávidím, keď niekto povie, že Brezová pod Bradlom je riť sveta.

Renáta Kaščáková: To sa hovorí?

Obyvateľka: To sa hovorí. Lebo tu nič nie je.

Renáta Kaščáková: Páči sa ti tu čo?

Obyvateľka: Milujem prírodu.

Eva Zekucia: Mohyla na Bradle má obrovský potenciál, práve z hľadiska turizmu. Ja si myslím, že je to fakt škoda, že tu viac turistov kvôli tomu nechodí. Chata Bradlo funguje veľmi zle. Odrádza to aj miestnych ľudí vodiť tam návštevy a to je najhoršie, pretože ja tu bývam, chcem tu priniesť niekoho, že aha, ja tu bývam, som na toto miesto hrdá a poď sa pozrieť. Poď to zažiť so mnou a ja ho nemám kam zobrať.

Renáta Kaščáková: Čo ťa tu najviac hnevá?

Obyvateľka: Hnevá ma tu najviac to, že sa tu všetko zatvára, ruší. Nič tu nie je pre mladých. Všetko tu chátra, je to tu hnusné, pomaľované a vyzerá to tu ako v pentagone.

Renáta Kaščáková: A mladí ľudia čo? Ako tvoja generácia?

Obyvateľka: Moja generácia je asi celá v Prahe. Lebo proste boli tu aj drogy jednu dobu. To mladých ľudí ničilo, tak sa radšej zobrali a odišli ďalej za prácou, za životom.

Eva Zekucia: Brezová pod Bradlom je v takom udržiavacom móde a nič moc sa tu nedeje nového. Nič, čo by tu nalákalo mladých ľudí, čo by tu nalákalo aj turistov. Toto je taký pokojný život na dôchodok možno.

Eva Zekucia a Renáta Kaščáková - Brezová pod Bradlom


Obyvateľka: Je tu veľa ľudí, čo si to myslí, ale málokto to povie nahlas. Pretože v Brezovej pod Bradlom to aj tak nemá význam, pretože na úrade sedí 30 rokov ten istý človek zapadaný prachom, ktorý len berie peniažky pre seba. Nič tu pre tých mladých ľudí neurobia. Veľa ľudí z tadiaľto odchádza hlavne kvôli tomu.

Brezová pod Bradlom má potenciál rozvoja

Renáta Kaščáková: Ale je tu možno nejaký potenciál aj v ľuďoch. Či myslíte, že nie? Že už všetko dobré odišlo a nič tu nezostalo? Podľa mňa by sa tu nejakí mladí ešte našli, čo by sa dali na to.

Eva Zekucia: Chýba správne vedenie, správny líder, ktorý tých mladých podporí. Ale nielen mladých, ale tých, čo chcú. Tých čo chcú, ktorých inšpiruje, motivuje a vedie ich správnym smerom. Prečo folklór funguje? Pretože tam naozaj tá komunita stále funguje, stále sa to drží. Aj bývalí súboráci sa vracajú a podporujú tých nových, takže to je dôležité.

Renáta Kaščáková: Myslíš, že mladí ľudia pôjdu napríklad voliť v župných voľbach 2017? Alebo chodia voliť? Alebo to majú úplne na háku?

Brezová pod Bradlom a mladí ľudia v župných voľbach 2017

Obyvateľka: Mladí ľudia chodia voliť v Brezovej pod Bradlom. Snažia sa. Čiže možno keby bolo niečo, čo ich nakopne, tak by sa to dalo. Ale sám od seba sa nikto nezoberie, že“ idem to tu zmeniť“, lebo by bol sám. Veľa ľudí má veľa rečí a príde isté k istému a nikto nič nerieši.

Renáta Kaščáková: Čo by Vám pomohlo?

Obyvateľka: Toto by mohol byť štart, hádam aj… Že veľa ľudí si uvedomí, ako to tu vyzerá.

Renáta Kaščáková: Akoby začať o tom hovoriť?

Obyvateľka: Začať o tom hovoriť vo veľkom. Lebo keď jeden človek začne o tom hovoriť, tak to nepomôže.

Renáta Kaščáková: Akoby dať ľudom do hlavy chrobáka, aby začali sami.

Obyvateľka: Ako nehovorím, tu mladí ľudia odchádzajú, aj sa vracajú. Po určitých rokoch sa vracajú, lebo tu nájdu ten kľud. Síce nie je tu tristo obchodných centier – nákupných, neviem akých. Ale je tu kľud.

Mladí ľudia sa vracajú do Brezovej pod Bradlom

Renáta Kaščáková: Čiže dá sa povedať, že tí ľudia ako keby majú radi Brezovú pod Bradlom, ale trošku akoby neveria, že sa tu niečo zmení a je im to aj ľúto.

Obyvateľka: Hej, tak nejako.

Eva Zekucia: Mladí kašlú na veľa vecí teraz, pretože si neuvedomujú, že tým, že teraz volím, tak ďalšie 4 roky viem nejako ovplyvniť. V krčme sa moc vecí nevyrieši, treba fakt pre to niečo spraviť. Minimálne ísť voliť a potom sa aktívne zúčastňovať na spoločenskom živote. My by sme sa tu chceli usadiť určite, pretože sem patríme. Lebo ja tu mám celú rodinu a neviem si predstaviť odtiaľto odísť.

Župné voľby 2017 môžu zmeniť veľa.
Poďme voliť 4.11.2017.

Renáta Kaščáková, kandidát na župana Trenčianskeho kraja, župné voľby 2017, Trenčín.

Iná ako oni.

Viac info o kandidátke na župana Renáte Kaščákovej

Program pre župné voľby 2017 >>
Životopis Renáty Kaščákovej >>
Volebné videa >>
FB: www.facebook.com/renata-kascakova
YouTube: www.youtube.com/renata-kascakova

Renáta Kaščáková kandidát na župana - voľby do VÚC 2017 Trenčín