Kandidátka na županku Trenčianskeho kraja

Bzince pod Javorinou – krátky film k župným voľbám 2017

Bzince pod Javorinou, 26. 7. 2017 – Kandidátka na župana Trenčianskeho kraja Renáta Kaščáková, v rámci svojich ciest po kraji neobišla ani kopaničiarsky región. Navštívila malebnú a rozľahlú obec Bzince pod Javorinou.

So starším občanom, žijúcim na kopaniciach Bziniec pod Javorinou, sa rozprávala predovšetkým o jeho dochádzaní do centra obce Bzince pod Javorinou. Ak mu nejde žiaden autobus, trvá mu cesta domov peši 2 a pol hodiny, čo je pre staršieho človeka ťažko predstaviteľné. O probléme dostať sa do odľahlejších častí Bziniec pod Javorinou sa Renáta Kaščáková rozprávala aj so starostkou obce Alenou Šoltýsovou. Je evidentné, že prímestské autobusy jazdia neefektívne. Buď sú preplnené alebo chodia v podstate prázdne. Tento problém však má podľa Renáty Kaščákovej pomerne jednoduché riešenie. Viac informácii v krátkom filme.

Bzince pod Javorinou – dochádzanie do centra obce

Renáta Kaščáková: A vy žijete sám?

Ján Štefánik: Sám. Takto do leta jedenásť rokov.

Renáta Kaščáková: Jedenásť rokov ste vdovec?

Ján Štefánik: Áno.

Renáta Kaščáková: Ale je tu tichučko, krásne.

Ján Štefánik: Je tu dobre no.

Renáta Kaščáková: Neodišli by ste odtiaľto, z Bziniec pod Javorinou?

Ján Štefánik: Nie.

Renáta Kaščáková: A koľko máte rokov?

Ján Štefánik: Šesťdesiatsedem.

Renáta Kaščáková: Peši od doktora? Veď to je strašne ďaleko. Koľko idete z centra dediny Bzince pod Javorinou sem?

Ján Štefánik: Dve a pol hodiny.

Renáta Kaščáková: Dve a pol hodiny?

Ján Štefánik: Áno.

Renáta Kaščáková: Čiže, keď nejde autobus, tak idete dve a pol hodiny peši?

Ján Štefánik: Áno.

Bzince pod Javorinou - Renáta Kaščáková a Ján Štefánik

Renáta Kaščáková: Fíha. A ako často chodíte k lekárovi?

Ján Štefánik: Chodievam aj do týždňa dva razy.

Renáta Kaščáková: Dva razy za týždeň?

Ján Štefánik: Áno.

Renáta Kaščáková: Keď nejde autobus dva razy do týždňa, idete dve a pol hodiny peši z centra dediny Bzince pod Javorinou domov?

Ján Štefánik: Jasné, už som išiel aj z Turej peši.

Renáta Kaščáková: Z Turej peši?

Ján Štefánik: Áno.

Renáta Kaščáková: Prepánajána. To vážne?

Ján Štefánik: Áno.

Bzince pod Javorinou – dopravná dostupnosť, župné voľby 2017

Obecný mikrobus

Renáta Kaščáková: A tuto už bývate? Tuto za tým kopcom je už vaša chalupa?

Ján Štefánik: Nie.

Renáta Kaščáková: Nie? Ešte ďalej… A nemáme vás odviezť tým autom teda?

Ján Štefánik: Načo?

Renáta Kaščáková: Koľko je to?

Ján Štefánik: Toľko, čo sme prešli.

Renáta Kaščáková: Ešte raz toľko, čo sme prešli?

Ján Štefánik: Áno.

Renáta Kaščáková: Tak to vás odvezieme. Tak kam to bude?

Ján Štefánik: K Štefánikom.

Renáta Kaščáková: Ku Štefánikom, tak ideme na to.

Ján Štefánik: Dole.

Renáta Kaščáková: Tadeto?

Ján Štefánik: Skôr tadeto.

Renáta Kaščáková: Ako sa vám vezie?

Ján Štefánik: Dobre.

Renáta Kaščáková: Dobre by to bolo sa aj každý deň takto voziť?

Ján Štefánik: Áno.

Renáta Kaščáková: Pravda, takýto autobus.

Ján Štefánik: Keby bolo toho, kto to bude platiť.

Renáta Kaščáková: Kto to bude platiť. Niekto to už len zaplatí, nebojte. Ešte stále dole tam? Alebo doľava?

Ján Štefánik: Dole.

Renáta Kaščáková: Teraz dole tam?

Ján Štefánik: Dole pod ten orech.

Renáta Kaščáková: Pod ten orech?

Starostlivosť o starých ľudí

Renáta Kaščáková: Ono, celá Európa ide na ten štýl, že razí trend v sociálnych službách, že tí ľudia sú čo najdlhšie doma, vo svojom vlastnom prostredí. Na Slovensku ideme akoby proti tomuto trendu. Jednoducho na Slovensku sa budujú odkladiská pre seniorov, inštitúcie, domovy dôchodcov, ústavy. Človek, keď tu žije dlhé roky, tak nechce ísť do ústavu, chce byť doma. No ale ako sa má sám o seba postarať ten človek? Keď ten autobus nejde, tak mu trvá dve a pol hodiny dostať sa do tej dediny. To znamená, ako sa chceme postarať o takýchto ľudí? Ja si myslím, že keby tá starostka mala možnosť, že by tá starostlivosť prišla za tým človekom, tak by to úplne ideálne. To chce, aby na to tí starostovia mali peniaze, aby ich niekto počúval. Ten samosprávny kraj vie v tomto pomôcť. Má dosť peňazí. Vie riešiť dopravu. Vynakladá na ňu ťažké státisíce, milióny eur ročne. To znamená, že tie prostriedky tam sú, len sú podľa mňa vynaložené neefektívne. Nepomáhajú tým ľuďom, ktorým by pomáhať mali.

Bzince pod Javorinou – Renáta Kaščáková a Alena Šoltýsová

Alena Šoltýsová: Kopaničiarsky typ osídlenia znamená zoskupenie domov vždy na určitej lokalite a potom väčšia vzdialenosť medzi nimi. Takže, máme skupinku štyroch – piatich domov a potom dlho nič. Dokonca sa teraz uvažuje zaradenie ako nehmotné kultúrne dedičstvo – zachovanie tohto typu osídlenia a čo je pre nás veľmi potešujúce, že práve na kopanice sa vracajú mladí ľudia. Mladé rodiny si tu na kopaniciach v Bziniciach pod Javorinou začínajú budovať svoj nový život, čo nás veľmi teší a začína tu byť kombinácia starších ľudí a mladých rodín.

Renáta Kaščáková: Najväčším problémom je tá dostupnosť?

Alena Šoltýsová: Tak na kopaniciach samozrejme. Základný problém je dostať sa sem. To znamená miestne komunikácie. Starší ľudia, ktorí sa tu narodili a ktorí strávili na kopaniciach celý život, sú zvyknutí, že dostať sa do Bziniec pod Javorinou znamená niekedy ísť aj hodinu peši, pokiaľ nejde autobus. Pokiaľ majú šťastie, že sa k nim prisťahovali alebo vrátili naspäť ich deti, tak vlastne deti im fungujú ako taxikári. Viem plne pochopiť prevádzkovateľa verejnej dopravy, že on sa musí pozerať na ekonomiku. Preňho je nezaujímavé, keď linkovým spojom idú traja – štyria ľudia. Tak pre neho je to nezaujímavé, ale my ako obec sa musíme starať o každého jedného človeka, aj keď sa jedná o jedného človeka, ktorý aktuálne potrebuje pomoc. My máme jednu základnú povinnosť. Aby sa každý človek dostal domov, aby sa k nemu dostala sanitka, aby sa k nemu dostali požiarnici a smetiari. Smetiari už tak trošku menej, ale tá sanitka a tí hasiči. To je to, na čo má právo každý občan, ktorý si tu platí dane. A my ani toto nie sme schopní pri tom rozsahu štyridsiatich kilometrov, do ktorých sa roky neinvestovalo. Už toto sú úseky napríklad v zime, kde sanitku ťaháme my traktormi a podobnými vecami.

Renáta Kaščáková: A vy by ste si vedeli predstaviť, že by ste mali vy taký nejaký malý mikrobus alebo malý autobus, povedzme obecný – keby ste si mali pustiť fantáziu na špacír? Vedeli by ste si to predstaviť, že by ste vy sami ako obec Bzince pod Javorinou poskytovali službu týmto občanom, že by ste ich zvážali z tých osád a poskytovali by im trebárs aj nejaké služby?

Alena Šoltýsová: Určite. Toto by bol jedna z veľmi dobrých ciest, ako vyriešiť problém obyvateľov a to nehovorím len o starších obyvateľoch, ale napríklad aj o mamičkách s deťmi, ktoré sú doma. Malá dodávka by tento problém vyriešila. Pomohla by riešiť nielen tú dopravu ako takú. Toto by nám umožnilo napríklad aj rozvoz obedov podstatne väčšej skupine ľudí do vzdialenejších častí našej obce, pretože naozaj zatiaľ sa to rieši len v rámci tých možností, ktoré ako obec máme. Vedeli by ste nám s týmto pomôcť?

Renáta Kaščáková: Určite áno. Ja som presvedčená, že toto riešenie má. Lebo to dá takú ranu, len musíte to poriadne akože nafúknuť, potom stisnúť tou rukou a až potom.

 

 

Župné voľby 2017 môžu zmeniť veľa.
Poďme voliť 4.11.2017.

Renáta Kaščáková, kandidátka na župana Trenčianskeho kraja, župné voľby 2017, Trenčín.

Iná ako oni.

Kandidát na župana Trenčianskeho kraja, Renáta Kaščáková - vizitka