Kandidátka na županku Trenčianskeho kraja

Iná ako oni. – Kandidátka na župana Trenčianskeho kraja

Renáta Kaščáková, kandidátka na župana Trenčianskeho kraja, počas leta navštívila prakticky všetky mestá Trenčianskeho kraja, no nevynechala ani viaceré obce. Stretnutia s bežnými ľuďmi pri ich každodennom živote ukazujú, ako je politika odtrhnutá od reality.

Či už je to život na kopaniciach, v Myjave, v Brezovej pod Bradlom, alebo na hornej Nitre v Prievidzi, Handlovej, Novákoch, Bojniciach, Partizánskom, alebo na Považí v Trenčíne, Považskej Bystrici, Ilave, Dubnici a tak ďalej, všade vidno to isté. Beznádej, sklamanie, hnev a nedôvera, že sa niečo zmení. Politici dávno stratili schopnosť chodiť v topánkach bežných ľudí. Riešenia ich problémov sú len „naoko“, bez trvalého efektu. Výsledkom sú aj po rokoch zlé cesty, odchod mladých ľudí do zahraničia, chátrajúce sociálne služby, zdravotníctvo v kolapse, zanedbané budovy. Vyšší územný celok musí byť zástancom občanov pred zásahmi štátu do ich regiónu. A opačne, VÚC musí pôsobiť na vládu pri presadzovaní zákonov, ktoré budú vychádzať z potrieb občanov v prirodzených regiónoch Trenčianskeho kraja a budú im na prospech.

Renáta Kaščáková na cestách po Trenčianskom kraji

Cesty po Trenčianskom kraji boli pre mňa maximálne inšpirujúce a zistila som, že bežní ľudia vnímajú úplne iné problémy než politici. Politici sa dívajú na veci odtrhnutí od reality. Dávno nie sú v situácii, že by chodili v topánkach obyčajných ľudí a možno je to na škodu. Možno by si tie topánky mali obuť aj tí politici čo tvoria zákony podľa ktorých tí ľudia v Trenčianskom kraji naozaj žijú.

Je to diametrálny rozdiel sledovať bežný život a potom tie reči na konferenciách, múdrych seminároch a debatách o tom ako podporíme regionálny rozvoj a ako fungujú makroekonomické ukazovatele. A potom prídeme do obyčajného mesta k človeku, ktorý žije z 500-600 eurového platu. V podstate žije z ruky do úst. Má problém aby uživil svoju rodinu. Večer si možno zapne správy a vidí tam tých navoňaných politikov ako múdro rozprávajú, ale v konečnom dôsledku mu to nijako nepomôže.

Takže tie cesty po Trenčianskom kraji, ktoré som absolvovala v topánkach bežných ľudí mi dali asi o mnoho viac ako ten rok čo som v parlamente. Neviem či si to môžem až takto trúfnuť povedať, ale minimálne je to na tej istej úrovni. Tá skúsenosť je nezaplatiteľná a myslím si, že na takýchto skúsenostiach treba stavať a s ohľadom na týchto ľudí treba robiť tie zákony.

 

Župné voľby 2017 môžu zmeniť veľa.
Poďme voliť 4.11.2017.

Renáta Kaščáková, kandidátka na županku Trenčianskeho samosprávneho kraja 2017.

Iná ako oni.