Kandidátka na županku Trenčianskeho kraja

Kandidáti na župana za stranu SaS | Župné voľby 2017

Kandidáti na župana | Richard Sulík predstavil kandidátov SaS pre župné voľby 2017. Sú nimi Renáta Kaščáková kandidátka na županku Trenčianskeho kraja, Martin Klus kandidát na župana Banskobystrickeho kraja a Juraj Droba kandidát na župana Bratislavskeho kraja.

Ich mená neboli prekvapením, napriek tomu kandidátov na župana za stranu SaS pre novembrové voľby do VÚC chcel Richard Sulík predstaviť oficiálne a dať im zároveň priestor na predstavenie svojich volebných programov a toho, čo plánujú v krajoch urobiť. Pripomenul tiež, že poslanci, teda aj kandidáti na župana za SaS pre voľby 2017 Renáta Kaščáková, Martin Klus a Juraj Droba vedia, že nie je možné sedieť na dvoch stoličkách a vyzdvihol skutočnosť, že v prípade, keď bude niekto z kandidujúcich zvolený, tak sa vzdáva mandátu poslanca Národnej rady SR, aby mohol plnohodnotne a stopercentne vykonávať funkciu župana vo svojom kraji. Všetkých troch kandidátov na župana Richard Sulík pozná roky a majú jeho plnú dôveru.

Kandidáti na župana v stručnosti

Kandidáti na župana za SaS - Župné voľby 2017


Richard Sulík: Kandidátka na županku Trenčianskeho samosprávneho kraja Renáta Kaščáková bola v meste Trenčín viceprimátorkou, roky sa v Trenčíne aktívne angažuje, najmä v projekte „Trenčín si Ty“, ktorého je hlavnou iniciátorkou a koordinátorkou. Výsledkom Projektu Trenčín si Ty je plán rozvoja mesta, ktorý koordinuje plánovanú výstavbu a zásahy architektov v centrálnej zóne mesta s prepojením na nábrežie rieky. Renáta Kaščáková je takisto dlhé roky členkou strany Sloboda a Solidarita a samozrejme, ak bude zvolená za županku, tak sa vzdá mandátu poslanca NR SR. Kandidát na župana Banskobystrického samosprávneho kraja Martin Klus je tímlídrom pre zahraničnú politiku a dobre pozná Banskobystrický kraj. Martin Klus bol zvolený za poslanca s najvyšším počtom krúžkov, preto nepodceňujeme súčasnú situáciu v Banskobystrickom kraji, ktorá je náročná, ale myslím si, že s Martinom Klusom sa nám podarí byť v župných voľbách 2017 úspešní. Na záver som si nechal Juraja Drobu, kandidáta na župana Bratislavského samosprávneho kraja, ktorého poznám najdlhšie. Myslím si, že Juraj Droba bude dobrý župan. Všetci traja kandidáti na župana pre župné voľby 2017 majú plnú podporu strany Sloboda a Solidarita, preto máme len troch kandidátov, aby sme sa vedeli koncentrovať na tieto tri kraje. V župných voľbách 2017 postupujeme spoločne s kolegami z OĽaNO, ale pribudnú aj ďalšie strany NOVA, KDH, OKS, Zmena zdola a možno aj ďalšie. Som presvedčený , že v župných voľbách budeme úspešní, ale najmä želám veľa úspechov trom kandidátom na župana, ktorý kandidujú za stranu SaS.

Martin Klus, kandidát na župana Banskobystrického samosprávneho kraja

Martin Klus, kandidát na župana Banskobystrického samosprávneho kraja 2017

Martin Klus: Je už známe, že Banskobystrický samosprávny kraj sa stal synonymom čiernej diery na mape Slovenska. V Banskobystrickom kraji som sa narodil, žije tam moja rodina a priatelia. Na osude kraja mi záleží, preto som sa rozhodol, že prijmem túto výzvu. Banská Bystrica je skutočne osobitý kraj.

Ako banskobystrický župan by som dnes reagoval na nasledujúce výzvy:

  1. Dostavba rýchlostnej cesty R2, ktorá trápi občanov Banskobystrického samosprávneho kraja. Neviem o tom, že by sa Banskobystrická župa zasadzovala za záujmy občanov, ktorí už niekoľkokrát protestovali a spísali petíciu.
  2. Stretnutie u ministra zdravotníctva a ministra zahraničných vecí v súvislosti ako dostať na Slovensko liekovú agentúru z Londýna.
  3. Stretnutie s rektorom Stredoeurópskej univerzity v Budapešti, ktorá by mohla byť v našom kraji, pretože takéto investície a možnosti ponúkajú mladým, aby nemuseli z Banskobystrického kraja odchádzať, ako je tomu v súčasnosti.

To sú investície, ktoré potrebuje Banskobystrický samosprávny kraj ako soľ.

Tiež sa hovorí o investícii automobilky Mitsubishi, Banskobystrická župa však do toho procesu nijako nezasahuje a som z toho smutný. Takto by som mohol pokračovať.

Zaujímavá téma je aj cestovný ruch. Banskobystrický samosprávny kraj má všetky predpoklady, aby sa stal vyhľadávaným priestorom pre celoeurópsku turistiku. Za všetky spomeniem známe termálne pramene, Nízke Tatry, agroturistiku, kde nie je žiadna podpora zo strany kraja. Toto sa musí zmeniť.

Keď budem mať možnosť sa ujať mandátu župana, urobím komplexný finančný a personálny audit a zavediem opatrenia, ktoré z Banskobystrického kraja urobia výkladnú skriňu transparentnosti. Kraj musí opäť fungovať a verím, že sa tak stane hneď po novembrových župných voľbách 2017.

Viac info o kandidátovi na župana Martinovi Klusovi

Renáta Kaščáková, kandidátka na županku Trenčianskeho samosprávneho kraja

Renáta Kaščáková, kandidátka na županku Trenčianskeho samosprávneho kraja 2017

Renáta Kaščáková: Motivácie kandidovať na županku Trenčianskeho samosprávneho kraja vychádzajú z mojich niekoľkoročných skúseností, ktoré mám v samospráve a dnes už aj v politike ako poslankyňa Národnej rady SR. Prešla som volenými aj výkonnými pozíciami a preskákala nejeden politický súboj. Dospela som k zisteniu, že ak chcem veci zmeniť, musím ich riadiť. Mám riešenia a nápady.

Chcem dosiahnuť, aby financie boli rozdeľované zmysluplne, nie podľa politických sympatií. Peniaze sa nesmú prejedať.

V strede môjho záujmu je bežný človek, ktorý sa dopravuje do práce, do školy, za kultúrou, stará sa o svoje zdravie, alebo o zdravie svojich blízkych. Situácia je v súčasnosti taká, že mladí ľudia utekaju po skončení štúdia do zahraničia a počet starých ľudí narastá. To vytvára obrovský nápor na sociálne služby, ktoré konkrétne v Trenčianskom samosprávnom kraji, fungujú už iba na zotrvačník. Sociálne služby potrebuju systémové opatrenia, pretože prestanú plniť svoju funkciu.

Tiež mi záleží na tom, aby občania v sociálnej núdzi mali zachovanú ľudskú dôstojnosť a domohli sa svojich práv. Mnohokrát ale nemajú ani len základné informácie, aké ich práva sú. Aj na toto mám niekoľko nápadov. Trenčiansky samosprávny kraj má kompetencie, aby zlepšoval každodenný život ľudí vo všetkých týchto oblastiach. Samozrejme, na niektoré zmeny bude potrebná súčinnosť pri tvorbe zákonov v Národnej rade SR, avšak veľa vecí sa dá vyriešiť práve teraz, z pozície župy.

Ďalšou prioritou bude tvorba riešení zospodu, to znamená na báze prirodzených regiónov v kraji. Iné problémy má totiž Myjavsko, horná Nitra alebo Považie. Za kľúčové považujem partnerstvá. Chcem aktívne prepájať samosprávy, podnikateľský sektor, komunity, školy, inštitúcie a ďalšie subjekty v jednotlivých regiónoch Trenčianskeho kraja. Podstatná bude tiež komunikácia s krajským mestom, ktoré je centrom rastu. S krajským mestom som si tiež prešla dlhú cestu na projekte „Trenčín si Ty“. Som rozčarovaná z toho, že takéto prepojenia, kooperácia a spolupráca nefungujú už dnes. Podobne integrovaný a prepojený prístup chcem uplatniť pri všetkých mojich riešeniach, ktoré viem zmeniť z úrovne župy.

To sú v stručnosti moje priority, ako kandidáta na župana Trenčianskeho samosprávneho kraja. Pre mňa je podstatné, že pri tejto kandidatúre mám plnú dôveru najsilnejšej opozičnej strany a som obklopená dobrým a odhodlaným tímom spolupracovníkov, s ktorými si trúfam ísť do boja aj napriek tomu, že župné voľby 2017 sa budú niesť v znamení jednokolového systému volieb. Ak sa v novembrových voľbách do VÚC 2017 stanem župankou, tak úradník v mojom ponímaní bude pomocníkom pri nachádzaní riešení pre ľudí a nie byrokratom. Rada by som sa stala župankou Trenčianskeho samosprávneho kraja preto, aby som ukázala, že veci sa dajú robiť s rozumom aj s citom.

Viac info o kandidátke na županku Renáte Kaščákovej

Juraj Droba, kandidát na župana Bratislavského samosprávneho kraja

Juraj Droba, kandidát na župana Bratislavskeho samosprávneho kraja 2017


Juraj Droba: Kandidujem na župana Bratislavského samosprávneho kraja a v úvode ďakujem strane SaS (Sloboda a Solidarita) za dôveru, ktorú mi dala. Rovnako ďakujem politickej strane OĽANO (Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti), ktorá sa zhodla, že ma podporí. Bratislavskú župu nevnímam ako miesto na kolbište ideológií, preto župa nebude konzervatívna ani liberálna. Bratislavská župa má slúžiť ľuďom, ktorí v nej žijú a platia dane. A ako župan sa toho budem pridržiavať. Chodil som intenzívne po župe a rozprával sa s ľuďmi, primátormi a šéfmi občianskych združení. Zaujímalo ma, čo Bratislavský samosprávny kraj trápi a aké má problémy. Nechodil som sám. Môj tím tvoria piati župní poslanci SaS. Identifikovali sme oblasti, ktorým sa bude treba venovať najviac.

Programovo by som sa chcel venovať najviac nasledujúcim horúcim oblastiam:

Prvý veľký problém je doprava. Problém s dopravou tu pretrváva viac ako 10 rokov a neexistuje spôsob, ktorý by tento problém vyriešil za rok či dva. Áut na cestách bude iba pribúdať, preto musíme ľuďom ponúknuť adekvátnu alternatívu. Tou by mohla byť Bratislavská integrovaná doprava, avšak nie polotovar, ktorý tu máme dnes. Mojou ambíciou je pritiahnuť nových hráčov. Zvýšiť intenzitu a frekvenciu spojení hlavne z miest, v ktorých sa vytvárajú najväčšie dopravné zápchy.

Nepodceňujme tiež environmentálne formy dopravy alebo takisto dvojkolesovú dopravu, ktorá je môjmu srdcu veľmi blízka. Ako župan Bratislavského samosprávneho kraja budem podporovať rozvoj cyklotrás ako na rekreáciu, tak aj na dopravu. Budem podporovať také pravidlá, ktoré zjednodušia život motocyklistom a skútristom.

Ďalšou témou je šport. Bratislavský kraj patrí k najbohatším krajom Európskej únie. Občania to, bohužiaľ, takto vôbec necítia. Moja snaha zvýšenia kvality života bude práve preto v podpore športu. Žijeme v krásnom kraji. Či sú to Malé Karpaty, vinohrady, krásne borovicové lesy na Záhorí a Dunaj. Práve rieka Dunaj je fenomén, ktorý je veľmi málo využívaný. Preto chcem urobiť veci, aby bol Dunaj využívaný nielen na dopravu, ale aj na rekreačný šport.

Ďalšie oblasti, na ktoré sa chcem ako župan Bratislavského samosprávneho kraja zamerať je kultúra a cestovný ruch. V cestovnom ruchu som pôsobil od svojich dvadsiatich rokov. Poznám dôležitých aktérov a mám riešenia. Bratislava má obrovský ale nevyužitý potenciál v oblasti cestovného ruchu, ktorý by som rád rozvinul.

Ako župan Bratislavského samosprávneho kraja aj so svojím tímom zo strany Sloboda a Solidarita sa do toho pustíme a ukážeme Bratislavčanom, že je ich mesto dobrým miestom pre život. Osobne vnímam obyvateľov Bratislavského samosprávneho kraja a Bratislavčanov nielen cez prizmu starousadlíctva a generácií, ktoré tu žili pred nami. Pre mňa je podstatný každý jeden občan Bratislavského kraja ktorý tu žije, platí tu dane a chce tu nájsť svoj nový domov.

Viac info o kandidátovi na župana Jurajovi Drobovi

Bannery kandidátov na župana za stranu SaS

Župné voľby 2017 - Kandidáti na župana SaS Renáta Kaščáková

Župné voľby 2017 - Kandidáti na župana SaS Juraj Droba