Kandidátka na županku Trenčianskeho kraja

Kandidáti na župana Trenčianskeho kraja v RTVS | Župné voľby 2017

Kandidáti na župana Trenčianskeho kraja | Pri príležitosti blížiacich sa župných volieb 2017 predstavila v predvolebnej televíznej diskusii 26.10.2017 televízia RTVS svojim divákom kandidátov na župana Trenčianskeho kraja. Kandidáti na župana Trenčianskeho kraja mali …

…na svoje odpovede rovnaký časový limit šesť minút a odpovedali na otázky – prečo sa rozhodli kandidovať v župných voľbách 2017, čo považujú za najväčšie problémy Trenčianskeho kraja, ako by riešili problémy zdravotníctva v regióne, akú majú koncepciu rozvoja dopravy, aké možnosti zlepšenia vidia v školstve a v prípade zvolenia za župana, aká je ich vízia pre Trenčiansky kraj do roku 2022.

Kandidáti na župana Trenčianskeho kraja v relácii

Kandidáti na župana Trenčianskeho samosprávneho kraja v RTVS

Pôvodne sa malo relácie zúčastniť sedem kandidátov na župana Trenčianskeho kraja, nakoniec ich prišlo len päť. Kandidátka na županku Nora Pániková za Stranu zelených Slovenska sa nezúčastnila z osobných dôvodov a kandidát Igor Valko za stranu Nový parlament bol služobne odcestovaný. Ponuku do diskusie však využili nasledujúci piati kandidáti na župana Trenčianskeho kraja :

  • súčasný župan Trenčianskeho kraja a poslanec Národnej rady SR Jaroslav Baška, ktorý v týchto župných voľbách 2017 kandiduje za koalíciu Smer-SD, SNS, Most-Híd a Stranu zelených,
  • nezávislý kandidát Ferdinand Vavrík, ktorý je doktorandom na Slovenskej technickej univerzite,
  • kandidátka na županku za hnutie Sme rodina – Boris Kollár, Petra Hajšelová, právnička,
  • nezávislý kandidát Štefan Škultéty, ktorý je v súčasnosti primátor Trenčianskych Teplíc,
  • a kandidátka na županku Renáta Kaščáková, v súčasnosti poslankyňa Národnej rady SR, ktorá kandiduje za pravicovú koalíciu SaS, OĽaNO, KDH, OKS, NOVA, Zmena zdola.

Prepis odpovedí kandidátky na županku Renáty Kaščákovej v RTVS

Renáta Kaščáková kandidátka na župana Trenčianskeho kraja v RTVS

Prečo ste sa rozhodli kandidovať v župných voľbách 2017 a čo považujete za najväčší problém v Trenčianskom kraji?

Renáta Kaščáková | 8:22 – Dobrý deň. Kandidujem preto, lebo nechcem iba kritizovať problémy z opozičnej poslaneckej lavice. Mám dlhoročné skúsenosti zo samosprávy a viem, že ak chce človek veci naozaj zmeniť, tak ich musí riadiť. Trenčiansky kraj podľa môjho názoru ide stále iba na zotrvačník a to chcem zmeniť. Pán Baška vie, že na zastupiteľstve hovorím to isté, ale nepočúva moje dobre mienené rady. Za najväčší problém Trenčianskeho kraja považujem to, že populácia starne a mladí ľudia nám utekajú preč. Nechcú rozbité cesty, schátrané nemocnice, nefungujúce sociálne služby. Vidia byrokraciu, plytvanie, aroganciu moci. Čo ich tu má potom držať? Chcem im ukázať, že veci sa dajú robiť lepšie. Chcem, aby sa žilo lepšie nielen im, ale aj ich rodičom a starým rodičom.

Analytici označili nemocnice v správe Trenčianskeho kraja za najhoršie z pohľadu hospodárenia. Ich dlh sa blíži k 50 miliónom eur. Pani Kaščáková, ako by ste ako županka riešili problém zdravotníctva v Trenčianskom kraji? Prichádza do úvahy aj predaj tých troch nemocníc, prípadne nejaké strategické partnerstvo?

Renáta Kaščáková | 12:22 – Myslím, že je úplne jedno kto tie nemocnice riadi, je dôležité najmä to, aby boli riadené dobre a odborne. Súhlasím s tým, že ich treba v prvom rade odpolitizovať a treba tam dosadiť odborný manažment. Ľudia v 21 storočí predsa nemôžu stáť od štvrtej rána pred poliklinikou, aby si vybrali časenky. To je nehorázne. Trenčianska župa nezodpovedá len za tie tri nemocnice, ale aj za celú sieť ambulancií, za všeobecných lekárov a polikliniky. Aj keď nie priamo, ale má sa starať o to, aby všetky tieto služby boli koordinované – vytvorením tzv.plánu zdravia. Toto sa nedeje, a preto to budem ako županka Trenčianskeho kraja v prvom rade vyžadovať. Lepší manažment si viem predstaviť aj v prípade troch krajských nemocníc v tom, že by sa spravovali ako sieť. To znamená jednotný systém verejného obstarávania, jednotný systém nákupu liekov a zavedenie jednotných kritérií kvality. Skrátka, treba nájsť ten najefektívnejší model, aby sa dala jednoducho porovnať forma hospodárenia nemocníc, ale aj ich kvalita. A tiež chcem presadzovať preventívne investície, pretože nemôžeme hasiť problémy, až keď nám padajú na hlavu.

Ako by vyzerala vaša koncepcia rozvoja dopravy v Trenčianskom kraji?

Renáta Kaščáková | 26:50 – K doprave v Trenčianskom kraji poviem tri základné veci, ktoré hovoria za všetko.

  1. Nula kilometrov cyklotrás vybudovaných za štyri roky.
  2. Nula euro vyčerpaných z eurofondov, kde máme k dispozícii 120 miliónov.
  3. O 40 km viac ciest v nevyhovujúcom a zlom stave oproti roku 2014.

To je stav starostlivosti o naše cesty. To sú, pán Baška, vaše vlastné údaje zo správy ciest TSK.

To, že sa tu prezentujú dobré hospodárske výsledky je len hra čísel. Ja mám však iné čísla. Preto si myslím, že všetko čo tu budem dnes počuť, sú len sľuby a zbožné želania od pána Bašku. Toto je graf, ktorý ukazuje, aké boli rozpočty na začiatku každého roka a aké boli ich reálne plnenia na konci roka. To znamená, že stále bolo sľubované, že budeme investovať, ale z roka na rok sa to presúva. Tu je vidieť sľuby na rok 2016 a 2017, čo sú predvolebné roky. Ale “skutek-utek”. Netreba nám ani grafy, stačí sa ísť pozrieť na konkrétne úseky Veľké Uherce-Skýcov, Streženice-Púchov, ktoré sú roky neopravované. Ľudia sa idú pozabíjať na týchto komunikáciách. Ako županka Trenčianskeho kraja si v prvom rade posvietim na manažment správy ciest, ktorý riadia ludia, ktorí nerozumejú cestarine. Jedno konkrétne riešenie mám, aby sa o bežnú údržbu ciest ako je kosenie, posýpanie a podobne, na svojom území postarali aj samotní starostovia s prispením Trenčianskej župy. Lebo je nelogické, aby v zime chodila radlica z jedného konca župy na druhú, keď si to starostovia vedia zabezpečiť vlastnými traktormi. A čo sa verejnej dopravy týka – to, že vozíme za drahé peniaze vzduch, tu už povedané bolo. Na toto mám také riešenie, že by sme mohli zrušiť prázdne linky, ktoré vozia menej ako päť ľudí za deň a namiesto toho venovať starostom ušetrené peniaze na obecné mikrobusy, ktorými si môžu riešiť lokálnu dopravu sami.

Ako vidíte vzdelávanie a zlepšenie podmienok v školách v Trenčianskom kraji?

Renáta Kaščáková | 37:15 – Naším problémom je hlavne to, že naše školstvo reaguje na aktuálne potreby trhu a vôbec nevieme, čo bude s trhom práce o štyri roky. Takže by bolo vhodné robiť určitú prognózu do budúcna. Ale hlavne je potrebné zvýšiť kvalitu škôl a to chcem ako županka docieliť tým, že by som prehodnotila grantový systém, venovala sa oveľa viac talentom a venovala sa finančnej podpore, resp. motivácii učiteľov, aby sa ich status opäť zvýšil.

Aká je vaša vízia, ako by mal Trenčiansky kraj vyzerať v roku 2022?

Renáta Kaščáková | 37:59 – Mojím volebným heslom je, že som “Iná ako oni”, to znamená, iná ako tí, čo nám dnes vládnu. Je to preto, lebo rozumiem problémom ľudí. Chodím po celom Trenčianskom kraji od myjavských kopaníc, cez hornú Nitru, až po Hornú Maríkovú a moje riešenia vychádzajú z rozhovorov s nimi. Nie som závislá od žiadnych oligarchov a nie som nikomu za nič zaviazaná. Riešim veci v súvislostiach a od podlahy. Vidím náš Trenčiansky kraj ako dom. Nechcem v ňom kupovať zlaté vodovodné kohútiky skôr, než je do domu privedená voda. O päť rokov chcem vidieť Trenčiansky kraj nie ako uplakanú a zbytočnú inštitúciu, ale ako zoskupenie sebavedomých prirodzených regiónov, ktoré vedia čo chcú a za čím idú.

Kandidáti na župana Trenčianskeho samosprávneho kraja v RTVS

Nižšie nájdete súpis časov ostatných kandidátov na župana Trenčianskeho kraja v čase svojej prezentácie.

Kandidátka na župana Trenčianskeho kraja Petra Hajšelová v RTVS

Petra Hajšelová kandidátka na župana Trenčianskeho kraja v RTVS

Mgr. Petra Hajšelová, pracuje ako právnička so zameraním na sociálnu oblasť (Sme rodina – Boris Kollár)

5:06 , 18:56 , 29:12 , 36:48 , 39:24

Kandidát na župana Trenčianskeho kraja Ferdinand Vavrík v RTVS

Ferdinand Vavrík kandidát na župana Trenčianskeho kraja v RTVS

Ing. Ferdinand Vavrík, PhD., je členom správnej rady Asociácie doktorandov Slovenska a člen streleckého klubu STU (nezávislý kandidát)

3:38 , 14:14 , 23:21 , 34:11 , 40:25

Kandidát na župana Trenčianskeho kraja Štefan Škultéty v RTVS

Štefan Škultéty kandidát na župana Trenčianskeho kraja v RTVS

PhDr. Štefan Škultéty, je slovenský komunálny politik, od roku 2006 je primátorom Trenčianskych Teplíc (nezávislý kandidát)

7:07 , 10:16 , 25:55 , 30:34 , 33:09 , 35:58 , 38:52

Kandidát na župana Trenčianskeho kraja Jaroslav Baška v RTVS

Jaroslav Baška kandidát na župana Trenčianskeho kraja v RTVS

Ing. Jaroslav Baška je súčasný predseda Trenčianskeho samosprávneho kraja a poslanec Národnej rady SR (SMER – SD, SNS, MOST – HÍD).

1:42 , 16:17 , 22:12 , 31:57 , 37:39 , 41:10

Kandidátka na župana Trenčianskeho kraja Nora Pániková v RTVS

Nora Pániková 43r., ochranárka, živnostníčka, Stará Turá (SZS)

Debaty sa nezúčastnila – osobné dôvody

Kandidát na župana Trenčianskeho kraja Igor Valko v RTVS

Igor Valko 46r., podnikateľ, Prievidza (Nový parlament)

Debaty sa nezúčastnil – zahraničná služobná cesta

Kandidát na župana Trenčianskeho samosprávneho kraja, Renáta Kaščáková - vizitka