Kandidátka na županku Trenčianskeho kraja

Myjava – krátky film k župným voľbám 2017

Myjava, 6. 7. 2017 – Renáta Kaščáková, kandidátka na župana Trenčianskeho kraja, počas leta navštívila všetky mestá kraja. Výnimkou nebola je ani Myjava.

S bežnými obyvateľmi Myjavy sa Renáta Kaščáková rozprávala v prvom rade o meste. Ivan Plesník by bol najradšej, keby Myjava bola ešte štyrikrát väčšia a spoločensky žila viac aj v nočných hodinách. Marián Durec, ktorý síce pracuje v Bratislave, ale prevádzkuje bar na Myjave, vníma skutočnosť, že mladí mesto vo veľkom opúšťajú – študujú a pracujú vo väčších mestách, a už ani cez víkendy sa do Myjavy príliš nevracajú, čo vidí hlavne v klesajúcej návštevnosti podnikov v meste. Ľudí však trápia najmä slabé zárobky. S tým je spojená aj nevôľa voči politikom, či nezáujem ísť voliť, aj do župných volieb.

Myjava z pohľadu bežného obyvateľa

Ivan Plesník: Väčšinou každý hovorí, že tu na Myjave skapal pes.

Renáta Kaščáková: No. Čiže čo to znamená, že zdochol pes?

Ivan Plesník: No zdochol pes, no. Slabé zárobky hlavne.

Renáta Kaščáková: Takže tu ľudia na Myjave ani nezostávajú radi.

Ivan Plesník: Tak ako … kopec ľudí robí v zahraničí. No a potom sem na Myjavu chodia Rumuni.

Renáta Kaščáková: A podľa Vás, aký je tento kraj váš, myjavský ?

Ivan Plesník: Krásny, mne sa ľúbi. Trnovce, lesy sú tu… Ale je to strašne malé. Ja by som to zväčšil, celú Myjavu, ešte štyri razy. Keby bolo väčšie. Keby tu bolo fakt aj v noci niečo otvorené. Nejaký obchod nonstop. A ešte keby to bolo tri razy väčšie, super mesto. Tak ako mne sa páči to mesto, ale malé je to. Ráno vstanem, idem do roboty. Večer dôjdem z roboty a vybavená vec.

Renáta Kaščáková: Máte čo robiť sám so sebou. Starať sa o svoje živobytie.

Myjava – Ivan Plesník, Trenčiansky kraj

Ivan Plesník: No však práve. Ale tak, ja si nesťažujem. Sťažujú si druhí. To ja koľko razy, keď kamarátovi volám, tak decká, ženu, hen, neviem… Na škôlku si musí požičiavať peniaze. Tak to je o čom toto? Chodí do roboty, aj jeho žena robí. Dieťa si menia na smeny, teda on varuje, ona varuje a len tak-tak. Ešte rodičia im musia pomáhať. Tak to je o čom? Tak keď chodia do roboty, tak nech zarobia, kruci. Na dve smeny aj jeden, aj druhý, nie? Sme v Európskej únii. V Rakúsku sa inak zarába a tuto sa nezarába nič. V Nemecku aké platy. Sme v Európskej únii, alebo nie sme? Prečo je to tak? Tak nadávam na tú politiku. Prečo to nie je všade rovnaké? To euro platí všade rovnako. No nie, ja by som len zvýšil tie platy tým ľuďom, čo robia. A to je celé, no. O tie dve, tri stovky trebárs. A už by to bolo trošku o niečom inom pre tých ľudí.

Pôjdete voliť?

Ivan Plesník: Nepôjdem voliť. Tak keby bola druhá vláda, možno áno.

Renáta Kaščáková: No, ale druhá vláda nebude, keď nepôjdete voliť.

Ivan Plesník: To je tiež pravda…

Renáta Kaščáková: Tú druhú vládu musí niekto zvoliť.

Ivan Plesník: Tak teda pôjdem voliť, áno, pôjdem. Určite pôjdem.

Renáta Kaščáková: Tú druhú vládu treba zvoliť.

Ivan Plesník: Pôjdem voliť, jasné. Kedy budú voľby?

Renáta Kaščáková: No, ako ktoré.

Ivan Plesník: No však toto.

Renáta Kaščáková: Tie prvé budú 4. novembra.

Ivan Plesník: Tak pôjdem voliť. 6. novembra som sa narodil, super. Hneď to aj oslávim. Pôjdem voliť, vážne.

Renáta Kaščáková: Prečo? Myslíte si, že to treba zmeniť? Niečo tuto na tom Slovensku?

Ivan Plesník: No a nie?

Myjava, Trenčiansky kraj – župné voľby 2017

Myjava a mladí ľudia

Marián Durec: Sú, áno, sú tí ľudia nespokojní na Myjave, len sa boja prísť a niekde niečo spraviť. Dať svoj hlas alebo prípadne protestovať. Niečo s tým urobiť. Vystúpiť z davu.

Renáta Kaščáková: Máte pocit, že mladí ľudia sa zaujímajú trebárs o verejný priestor, o veci verejné, o to, ako sa v ich meste, na Myjave, bude žiť trebárs o niekoľko rokov?

Marián Durec: Tak toto neviem. To si myslím, že skôr sa asi aj nezaujímajú. Dúfajú v to, že odídu do nejakého väčšieho mesta a tam sa nejako uplatnia. Ja aké tu vidím možnosti? Ja som hold materialista, tak u nás na Myjave sú tie možnosti také veľmi orezané, lebo nemám sa veľmi kde zamestnať.

Renáta Kaščáková: Tak ale vy tu na Myjavemáte podnik. Veď tu máte bar. Chodia tam ľudia? Chodia.

Marián Durec: Ľudia idú preč. Je tu málo mladých – piatky, soboty. Nie sú tu na Myjave. Už tu nebývajú tak, ako keď ja som bol ešte na strednej. To sa dalo ísť v piatok von, v sobotu. Boli plné bary. Dnes už ich pomaly zatvárajú. Je to tak. Tí mladí ostávajú v tých veľkých mestách. Vyzerá to tak, že sa pomaly tá Myjava vyľudňuje. Pomaly ale isto. Ja by som sa vrátil, keby som už bol tak zabezpečený, že mám už tú možnosť, že nemusím riešiť nejaké pracovné povinnosti alebo naháňať nejakú hypotéku. Tak by som sa vrátil asi na Myjavu, nakoľko tu poznám ľudí a tak. Tak by mi to bolo určite lepšie zostať tu ako napríklad v tej Bratislave.

Renáta Kaščáková: A ja neverím tomu, že tuto na nejakom potenciáli takejto tradície, kopaničiarskej, že sa nedá rozprúdiť nejaký život. Nejaký potenciál to má proste.

Marián Durec: No ja som na to ešte neprišiel, preto chodím bohužiaľ ešte stále do roboty.

Myjava – Renáta Kaščáková, kandidátka na župana Trenčianskeho kraja

Politika odtrhnutá od bežného života ľudí

Renáta Kaščáková: Z tých dnešných stretnutí mám pocit, ako keby tí tunajší ľudia na Myjave strácali nejakú nádej. A nejako tak neverili v niečo dobré, čo ich čaká. Mne to príde ako úplne hrozné, že na Slovensku sme nechali dôjsť tú situáciu až sem. Proste je tu garnitúra politikov, ktorí tu celé roky, celé roky podľa môjho názoru ani nepáchnu do takýchto končín. Tu na Myjave v živote nemohli byť nejakí politici, ktorí tvoria zákony, ktorí vyrubujú dane. Tu sa robí politika, ktorá sa robí akoby úplne odtrhnutá od normálneho, bežného života. A na druhej strane sú ľudia, ktorí majú ten bežný život žiť. Tá priepasť medzi tým je tak obrovská, že je to až desivé. Mne sa to dnes úplne ukázalo práve na tomto Myjavsku, na Myjave. Ale potenciál tu vidím. Ja si myslím, že tí ľudia chcú, vedia, aj majú sily, majú energiu. Len možno nemajú motiváciu, keď vidia zlé príklady. Takže treba dávať asi dobré príklady. Ten župan môže byť nejaký inšpirátor alebo proste človek, ktorý ukáže tým samosprávam, tým subjektom, podnikateľom, ľuďom, ktorí tu žijú, že jednoducho je tu dôvod, prečo spolupracovať a prečo sa snažiť prísť na to, čo by pomohlo nám všetkým. Aby sme sa tu mali raz lepšie. Myslím si, že na úrovni župy sa toho dá urobiť dosť.

 

 

 

Župné voľby 2017 môžu zmeniť veľa.
Poďme voliť 4.11.2017.

Renáta Kaščáková, kandidátka na župana Trenčianskeho kraja, župné voľby 2017, Trenčín.

Iná ako oni.

Kandidát na župana Trenčianskeho samosprávneho kraja, Renáta Kaščáková - vizitka