Kandidátka na županku Trenčianskeho kraja

Nová Dubnica – krátky film k župným voľbám 2017

Nová Dubnica, 5. 7. 2017 – Renáta Kaščáková, kandidátka na župana Trenčianskeho kraja, v rámci ciest po kraji navštívila aj Novú Dubnicu. Do Novej Dubnice ju pozval majiteľ miestneho stolnotenisového klubu Štefan Prekop.

Renáta Kaščáková sa v Novej Dubnici rozprávala aj s mladšími i staršími žiakmi, ako aj s ich rodičmi. Témou rozhovorov bol predovšetkým rozvoj mladých, v tomto prípade športových, talentov. Faktom je, že ak chcú rodičia pre svoje deti zabezpečiť určitý rozvoj talentu, musia si za to priplatiť. Na rodičoch je tak mnohokrát financovanie turnajov, ktoré sa konajú ako na Slovensku, tak aj v zahraničí. Sú to nemalé prostriedky, pretože výdavky zahŕňajú cestovné, ubytovacie i stravné náklady. Stáva sa tak, že tí rodičia, ktorí na to peniaze nemajú, nemôžu rozvíjať talent ich detí. V tom práve vidí Renáta Kaščáková problém. Trenčiansky samosprávny kraj by mal viac podporovať mladé talenty, ktorých má kraj dostatok. Mal by to robiť výraznejšie a cielenejšie.

Nová Dubnica – mesto mladých talentov stolného tenisu

Štefan Prekop: Vlastne sme v takom pomyslenom strede toho športového areálu. Ja mám určitú nostalgiu, keď sa pozerám na tú zadnú bránu, na ten skelet tej budovy.

Renáta Kaščáková: To je tá športová hala, čo ste hovorili?

Štefan Prekop: To bola účelová športová hala len pre stolný tenis. V rámci bývalého Československa bola Nová Dubnica na úrovni prvej ligy.

Renáta Kaščáková: Toto by bola ako keby kolíska toho stolného tenisu. Tuto bolo to centrum. Tú nostalgiu chápem, keď tu bol taký silný stolný tenis. Tak isto, že je to škoda. A obzvlášť, keď ste v takých pomeroch, v tých podmienkach, akých ste.

Štefan Prekop: Viete, trénovať deti na troch stoloch, alebo na ôsmich až dvanástich stoloch je trošku rozdiel.

Nová Dubnica – Eva Vinczeová a Laura Vinczeová

Laura Vinczeová: Volám sa Laura Vinczeová, mám dvanásť rokov. Hrám za kategóriu mladších žiačok a hrám stolný tenis a môj najväčší úspech bol v Prahe, keď som bola prvá v družstvách.

Eva Vinczeová: Máš nejaký cieľ? Ale má, napísala aj do stolnotenisovehé časopisu, že by sa chcela dostať na majstrovstvá sveta. Podporujem ju v tom lebo ju to baví a darí sa jej. Všetky turnaje si financujem sama, či je to cestovné, stravné, pokiaľ sú to turnaje v zahraničí. Čiže keď na to mám, tak si to uhradím a keď nemám, tak tam nejdeme. A každý tento turnaj sa počíta do skúseností, alebo do rebríčka, ktorý je postavený v stolnom tenise. Snažím sa, čo môžem. Ráno v práci, poobede okolo ping-pongu a cez víkendy turnaje.

Nová Dubnica – Martin Ježo a Anton Ježo

Martin Ježo: No tak ja momentálne idem do USA, do jedného klubu. Uvidíme, ako to tam dopadne a v budúcnosti by som si hlavne chcel dokončiť tú školu a poprípade sa venovať trénerstvu, keďže to robím celý život a je to to, čo viem.

Anton Ježo: Ja som sa mu venoval tým, že som ho podporoval finančne, vozieval som ho po turnajoch.

Martin Ježo: Najdôležitejšia bola otcova vytrvalosť, lebo možno keby on nie je taký vytrvalý, tak sa na to vykašlem.

Rozvoj talentu niečo stojí

Anton Ježo: Tých športovísk v Novej Dubnici na také malé mesto je tu dosť. Hlavne, že rodičia na to majú finančne, pretože v dnešnej dobe keby rodičia nepodporovali decká, tak myslím si, ten šport by nebol v takom stave ako je, pretože ja som to videl sám na sebe aké peniaze to stálo.

Nová Dubnica – Trenčiansky kraj, župné voľby 2017

Štefan Prekop: Náš klub v Novej Dubnici je vlastne amatérsky klub, kde priestorové možnosti, ktoré momentálne máme, nám neumožňujú venovať sa poviem skupine dvadsiatich detí naraz.

Renáta Kaščáková: Ale nie všetci hráči majú to šťastie, že majú bohatých rodičov. Ako nie každý rodič si to snáď môže dovoliť.

Anton Ježo: To je práve ten paradox, že väčšinou tí, ktorí na to nemajú, sú talentovanejší ako tí, ktorí na to majú, myslím finančne, to vidíme nielen v stolnom tenise ale vo všetkých športoch, že máme talenty a keď ich niekto nepodporí a rodičia to majú platiť, tak to sú veľké peniaze.

Renáta Kaščáková: Deti, ktoré sa vypracovali tak ako Laura alebo Martin v Novej Dubnici, by mohlo byť oveľa, oveľa viac, ak by podpora talentov a práca s mládežou bola cielená a výraznejšia.

 

 

Župné voľby 2017 môžu zmeniť veľa.
Poďme voliť 4.11.2017.

Renáta Kaščáková, kandidátka na župana Trenčianskeho kraja, župné voľby 2017, Trenčín.

Iná ako oni.

Renáta Kaščáková, kandidátka na županku Trenčianskeho samosprávneho kraja -vizitka