Kandidátka na županku Trenčianskeho kraja

Nováky – krátky film k župným voľbám 2017

Nováky, 18. 7. 2017 – Renáta Kaščáková, kandidátka na župana Trenčianskeho kraja, navštívila mestá a obce Trenčianskeho kraja. Nevynechala ani Nováky a baňu Cigeľ, ktoré sú súčasťou regiónu hornej Nitry.

Renáta Kaščáková sa v Novákoch rozprávala s Miroslavom Procháskom, kandidátom na poslanca Trenčianskeho kraja. Najpálčivejším problémom nielen mesta Nováky je útlm baníctva, ktorý raz príde. Donedávna však táto téma bola úplným tabu. Dnes už však aj bežní obyvatelia začínajú vnímať, že ten útlm raz nastane. Treba však, aby región bol na to pripravený. Práve Renáta Kaščáková, kandidátka na župana Trenčianskeho kraja, je pripravená v prípade jej zvolenia začať komunikovať s baňami, podnikateľmi a investormi pôsobiacimi v regióne i s občanmi. Útlm baníctva neznamená koniec. Nováky, resp. celá horná Nitra má dostatok príležitostí na potenciál rozvoja.

Novaky – Trenčiansky kraj, župné voľby 2017

Nováky – mesto hornonitrianskeho regiónu, ktorý má potenciál rozvoja

Renáta Kaščáková: Na jednej strane ťažíme uhlie. Handlová, Prievidza, podkopaný celý kraj. Uhlie vyberieme, prenesieme ho do Novák. Tam je komín, ktorý spaľuje toto nekvalitné uhlie. Popolček padá na celú túto kotlinu veselo a pri tom tuto máme Bojnice, ktoré sú krásne kúpeľné mesto, historické mesto, ktoré ma obrovský turistický a kúpeľný potenciál. No nie je to obrovský kontrast?

Miroslav Procháska: Nováky sú Nováky, no. Novinový stánok je asi ústredným bodom spoločenského života v Novákoch. Ja osobne to vnímam tak, že vďaka bohu za bane v 90-tych rokoch, že to proste nekľaklo tak, ako kľaklo všetko iné. Čiže nemám nejakú zášť ani voči firme ako takej HBP, lebo v 90-tych rokoch to bolo dobré, že sa tu z toho nestala hladová dolina ako mnohé iné. Ale dnes je to už naozaj umelo udržiavané, dotované. A tí ľudia majú dva pocity. Jednak sa obávajú budúcnosti, ale už chcú počuť, lebo vedia, že je nezvratná. Či si tu budeme maľovať termín 2030, alebo si povieme na rovinu aká je tá perspektíva? Ale už chcú počuť, že čo bude teda potom.

Miroslav Procháska: Roky rokúce sa tu uživili generácie politikov na prísľuboch diaľnic a nič sa neudialo, čiže tí ľudia sú v napätí, sú aj nahnevaní. Ten hnev podľa mňa pramení z tej frustrácie, že sú roky klamaní, že tú perspektívu im tu nikto z politikov zatiaľ reálne nedal. Stále sa nám ako keby odďaľuje ten deadline, ale už to všetci cítime, že môže prísť skôr ako si myslíme. Ako zásadný posun podľa mňa už nastal v tom, že sa o tom začalo… Toto bolo tabu. Teraz sa o tom aspoň začalo normálne verejne hovoriť. To tabu sa prelomilo a vtedy sa môže začať racionálna debata. Najprv vyšumia tie emócie, ale…
Nováky, baňa Cigeľ – Renáta Kaščáková, kandidátka na župana Trenčianskeho kraja

Renáta Kaščáková: Útlm baníctva neznamená koniec regiónu horná Nitra. Horná Nitra ma kopec príležitostí. Je tu kopec zamestnávateľov, ktorí sú schopní zamestnať ľudí už dnes. Musia brať ľudí zo Srbska, z Rumunska. Proste robia nábor z iných regiónov. Naopak naši ľudia odchádzajú za prácou mimo tento región. Je to na hlavu postavené. Treba to dostať z hlavy na nohy. Župan môže napríklad osloviť zamestnávateľov tu v regióne. Môže sa spolu s nimi pokúšať hľadať nové príležitosti pre zamestnanie baníkov. Pre ich rekvalifikáciu. Môže hľadať možnosti ako zlepšiť dopravu. Ako zlepšiť napríklad železničné spojenie medzi Prievidzou a Nitrou. Je toho množstvo, čo vie urobiť konkrétne župan pre to, aby sa situácia na hornej Nitre zlepšila. A ja vidím perspektívu pre tento región a verím, že ak to dokázali iné regióny v Európe, tak to dokáže aj tento región.

 

 

Župné voľby 2017 môžu zmeniť veľa.
Poďme voliť 4.11.2017.

Renáta Kaščáková, kandidátka na župana Trenčianskeho kraja, župné voľby 2017, Trenčín.

Iná ako oni.

Viac info o kandidátke na župana Renáte Kaščákovej

Program pre župné voľby 2017 >>
Životopis Renáty Kaščákovej >>
Volebné videa >>
FB: www.facebook.com/renata-kascakova
YouTube: www.youtube.com/renata-kascakova

Renáta Kaščáková kandidát na župana - voľby do VÚC 2017 Trenčín