Kandidátka na županku Trenčianskeho kraja

Nové Mesto nad Váhom – krátky film k župným voľbám 2017

Nové Mesto nad Váhom, 28. 7. 2017 – Kandidátka na župana Trenčianskeho kraja Renáta Kaščáková, počas leta navštívila všetky mestá kraja, vrátane Nového Mesta nad Váhom.

Renáta Kaščáková sa rozprávala s organizátorom Galota festivalu, ktorý sa teší čoraz väčšej obľube. Témou rozhovoru bola predovšetkým kultúra a kultúrny život v Novom Meste nad Váhom. Kultúrny život je podľa Olivera Dóru v Novom Meste nad Váhom pomerne rozvinutý, oproti iným mestám v okolí. Pravdou však je, že on sám nevidí nejakých nástupcov, nejakú mladšiu generáciu, ktorá by tvorila nové projekty v Novom Meste nad Váhom. Väčším problémom je však narastajúca hrozba rozmachu extrémizmu nielen v meste, ale v celej krajine. Preto často organizujú rôzne besedy v Novom Meste nad Váhom, kde ľuďom rozprávajú a vysvetľujú fakty o extrémizme, fašizme, či nacizme.

Nové Mesto nad Váhom – mladí ľudia a kultúra v boji proti extrémizmu

Oliver Dóra: Nové Mesto nad Váhom, na také malé mesto je tam kultúrny život v celku rozbehnutý oproti iným mestám. My sme asi tá posledná partia mladých ľudí, ktorí tam začali niečo tvoriť. Nevidím, že prichádza niekto za nami do Nového Mesta nad Váhom a začína tam tiež niečo tvoriť. Pred nami, keď som ja mal 15 rokov, tak to tam bolo živšie. Venujeme sa rôznym multi-žánrovým akciám, osvete a takej renovácii verejného priestranstva formou graffiti a street-art.

Renáta Kaščáková: A čo to znamená osveta? Ako sa venuješ osvete? Ako sa venujeme osvete?

Oliver Dóra: V dnešnej dobe, by som povedal, že je veľký nárast neonacizmu a fašizmu na Slovensku a my sa snažíme trošku tým ľuďom dávať informácie o tom, že akí ľudia sem prichádzajú, aká nová politická strana tu naberá nových členov a mladí ľudia tvrdia, že nebol napríklad holokaust. Snažíme sa robiť niekedy prednášky aj tuto na festivale, aj s nejakými umelcami a podobne, aby sa na túto tému vyjadrili, kedže sú to práve tieto faktory, ktoré dokážu mladých ľudí ovplyvniť.

Nové Mesto nad Váhom – Oliver Dóra, Trenčiansky kraj

Renáta Kaščáková: Prečo si myslíš, že mladí ľudia volia Kotlebu a jeho stranu?

Oliver Dóra: Kotleba má preferencie na to, aby oslovil prvovoličov a nespokojných Ficových voličov.

Renáta Kaščáková: Čiže, je to taká naštvanosť?

Oliver Dóra: Je to naštvanosť a je to, že tí ľudia si nevedia nájsť smer, ktorým sa vybrať, záujmy a podľa toho idú k väčšej skupine, ktorá ich riadi a dáva im názor a cestu kadiaľ majú ísť.

Renáta Kaščáková: Takže je to z nedostatku informácií, alebo aj príležitostí pre mladých ľudí?

Oliver Dóra: Myslím si, že už žijeme v dobe, keď je príležitostí veľmi veľa. Ale nazval by som tých ľudí, ktorí volia Kotlebovcov takými jednoduchšími, aby som ich neurazil.

Renáta Kaščáková: Čiže je to taká strata orientácie, že ľudia nevedia, čo si majú vybrať?

Oliver Dóra: Presne tak.

Renáta Kaščáková: Akoby spleť informácií, v ktorých sa nevedia vyznať a nevedia si nájsť ukotvenie v hodnotách.

Oliver Dóra: Ukotvenie v hodnotách, názoroch a celkovo nemajú postup do budúcna, čo budú robiť.

Nové Mesto nad Váhom – Trenčiansky kraj, župné voľby 2017

Ako bojovať proti extrémizmu?

Renáta Kaščáková: Čo by sa tu na Slovensku dalo urobiť pre to, aby sa to zmenilo?

Oliver Dóra: Treba sa k tomu vyjadrovať otvorene, priamo a hovoriť o tom stále viac a viac. Je tam šanca, že mladí ľudia majú svoje vzory z radov umelcov a títo umelci sa musia snažiť im pomôcť v takom svetonázore a získavaní informácií. To je jedna zo strán. Zo strany politikov alebo učiteľov ja nevidím v tom cestu. Lebo keď vám učiteľ povie, že černoch je v pohode, ale cigán nie…

Renáta Kaščáková: To sa stalo? To si zažil?

Oliver Dóra: Áno, to sa stalo, ja som to zažil a myslím si, že taký človek do školstva nepatrí a vychovávať deti nie je jeho správna cesta.

Renáta Kaščáková: Takže si myslíš, že v zásade je chyba aj v mienkotvorných osobnostiach, ktorých je nedostatok?

Oliver Dóra: Určite áno.

Nové Mesto nad Váhom – župné voľby 2017, Oliver Dóra

Renáta Kaščáková: Mali by vyrásť nové?

Oliver Dóra: To uvidíme, či vyrastú nové. Či ten systém nie je nastavený tak, že ľudia, čo sú šikovní, väčšinou odídu preč.

Renáta Kaščáková: Ale čo urobiť, aby bolo viac takých príkladov, aby tu zostali a nejak motivovali ostatných?

Oliver Dóra: Ako by som to povedal… Keď vidia ako sa tu kradne, ako sa dosádzajú na funkcie synovia, dcéry, ktorí sú úplne neschopní, ale sú tam kvôli tomu, že tam majú rodičov, tak tí šikovní ľudia tu nebudú zostávať.

Oliver Dóra: Kultúra je cestovať. Spoznávať ďalšie kultúry, rasy a aj sa prispôsobovať. Človek na Slovensku povie, že on sa nechce prispôsobovať. Za pár rokov tu bude možno polovica Slovákov, možno ani to nie. A tí ľudia sa budú musieť prispôsobiť. Kultúra je dôležitá pre rozvoj každého jedinca. A tak by som to asi zhrnul.

 

 

Župné voľby 2017 môžu zmeniť veľa.
Poďme voliť 4.11.2017.

Renáta Kaščáková, kandidátka na župana Trenčianskeho kraja, župné voľby 2017, Trenčín.

Iná ako oni.

Viac info o kandidátke na župana Renáte Kaščákovej

Program pre župné voľby 2017 >>
Životopis Renáty Kaščákovej >>
Volebné videa >>
FB: www.facebook.com/renata-kascakova
YouTube: www.youtube.com/renata-kascakova

Renáta Kaščáková kandidát na župana - voľby do VÚC 2017 Trenčín