Kandidátka na županku Trenčianskeho kraja

Považská Bystrica – krátky film k župným voľbám 2017

Považská Bystrica, 12. 7. 2017 – Renáta Kaščáková, kandidátka na župana Trenčianskeho samosprávneho kraja, v rámci svojich ciest po Trenčianskom kraji nevynechala ani Považskú Bystricu.

V Považskej Bystrici Renáta Kaščáková s obyvateľmi mesta – Tomášom Bořutom, majiteľom známeho baru v meste a miestnym aktivistom, a s Ivetou Pospíšilovou, vrchnou sestrou v nemocnici Považská Bystrica a kandidátkou na poslankyňu Trenčianskeho kraja, rozobrali viacero tém. S Tomášom Bořutom sa rozprávali o politike, ako na úrovni mesta, kraja, tak aj na úrovni štátu. Ďalej sa venovali kultúrnemu životu v Považskej Bystrici, ale aj problému odchodu mladých nielen z mesta, ale aj z krajiny. Iveta Pospíšilová hovorila predovšetkým o situácii v nemocnici Považská Bystrica. Spolu s Renátou Kaščákovou jasne zadefinovali, čo by sa malo zmeniť, zlepšiť, aby nemocnica fungovala efektívnejšie.

Politika, kultúra a mladí ľudia v Považskej Bystrici

Tomáš Bořuta: Dejú sa tu koncerty, diskusie, stretnutia mamičiek, stretnutia seniorov, rôzne aktivity pre rodiny s deťmi, tanečné večery, čokoľvek. Máme za sebou zhruba stoosemdesiat akcií a toto miesto navštívilo už viac ako 18 tisíc návštevníkov, takže tá obľuba v Považskej Bystrici medzi ľuďmi myslím, že je. S financovaním je to tak, že na jednej strane je to asi smutné, ale druhej strane sme patrične hrdí, že celý tento koncept, že na to nešiel ani jeden cent z peňazí samosprávy alebo územného celku alebo nejakých ministerských fondov. Čiže celý ten projekt je realizovaný čisto zo súkromných peňazí miestnych, lokálnych firiem.

Považská Bystrica – Tomáš Bořuta, Trenčiansky kraj

Tomáš Bořuta: Ja si myslím, že môj okruh ľudí voliť pôjde, pretože sa bavíme o tom, že treba tú zmenu. Je najvyšší čas. Tváriť sa, že sedemnásťročný alebo pätnásťročný človek alebo aj dvadsať, dvadsaťpäť nevníma to, že čo je slovo korupcia a ako sa kradne v politike, by bolo naivné. Na Slovensku boli toť pred nedávnom protesty, ktoré organizovali študenti a podporili to desaťtisíce ľudí. Je zaujímavé, že premiér tejto krajiny povie, že si to vymysleli médiá a že ich niekto ťahá za šnúrky. Proste, každý človek chce mať zodpovednú vládu, zodpovedných politikov. Má to byť tá elita, ktorá spravuje štát. Rieši naše dane, naše spoločné prachy. Keď niekto dáva takúto message, tak degraduje tú politiku proste na to, že my sme fakt len stádo oviec, my tomu nerozumieme.

Tomáš Bořuta: Ja sa tým mladým nedivím, že s takou krajinou nechcú mať nič spoločné. Pozrime sa na stredné školy v Považskej Bystrici. Tu gymnázium v Považskej Bystrici je také, že nemá na toaletný papier. Ako sa má pozerať na to ten gymnazista, že si s prepáčením nemá čím utrieť prdel ? Akú môže mať študent motiváciu zostať v tejto krajine, v tomto meste, keď škola nemá toaletný papier v 21. storočí? Ten človek nemá motiváciu tu zostať. Chce vypadnúť, chce zažiť niečo lepšie. Chce pracovať v dobrých podmienkach a nie v niečom, kde to nemá zmysel. Čiže tej práce je tu veľa, ale pokiaľ reálne nastúpi nejaká generácia politikov, ktorí prizvú tých mladých, že, si dobrý, poď riešiť nejaké aktivity, vráť tu nejaký život do mesta, do dediny, tak tu zostanú. Budú mať motiváciu. Milión sem, milión tam. Takže konečne tie prachy k ľuďom, ktorí si to reálne zaslúžia.

Považská Bystrica – nemocnica, Trenčiansky kraj

Nemocnica v Považskej Bystrici

Iveta Pospíšilová: Nemocnica Považská Bystrica je najviac zadĺženou nemocnicou zo všetkých nemocníc VÚC. V novembri 2016 INEKO zverejnilo hodnotenie nemocníc. V tom hodnotenom rebríčku nemocnica Považská Bystrica skončila na konci tohto rebríčka. Je smutné, že doterajší riaditelia – osoby blízke strane SMER-SD, ktorí sú zodpovední za tento dlh nemocnice, behajú beztrestne po slobode.

Renáta Kaščáková:  Teraz sa tu ale dosť veľa investuje.

Iveta Pospíšilová: Áno, centrálny príjem sa urobil nový. Áno.

Renáta Kaščáková: Takže v podstate je to pozitívna správa pre Považskobystričanov, nie?

Iveta Pospíšilová: Práve aj v tom vidím to, že prerába sa, stíha sa prerobiť, dorobiť, opraviť za štátne peniaze. Vieme, čo chystá ministerstvo, že sa plánuje oddlženie nemocnice. A bude pripravená pôda pre možno niečo iné, z čoho mám veľkú obavu.

Považská Bystrica – Renáta Kaščáková a Iveta Pospíšilová

Prečo sa domnievate, že je nemocnica Považská Bystrica pripravovaná na predaj?

Iveta Pospíšilová: Všetky kroky k tomu smerujú. Ako sa robí verejné obstarávanie, ako sa kupujú prístroje. A ľahšie je predať nemocnicu, ktorá je zadlžená, ako takú, ktorá nie je zadlžená. Alebo dokonca, ľahšie je predať nemocnicu, tú, ktorá má poškodené meno, verejne pošpinené meno. Pracujem tu tridsaťdva rokov a vidím, aký je ten sled udalostí. Nie, nemám strach z postihu. Nemám strach z postihu, pretože tridsaťdva rokov robím svedomito, čestne a chcem byť vzorom a dobrou sestrou a pracovať tak, aby sa niekde tá nemocnica posúvala. Aby sme mali dobré meno a aby tu chodili pacienti spokojní. A boli radi, že sa môžu obrátiť na ľudí, ktorí sú odborníkmi a dobrými ľuďmi v jednej osobe. Cesta je tá, že riaditelia a námestníci budú obsadzovaní na základe konkurzov. Budú to odborníci. Budú to odpolitizované funkcie. A budú zodpovední za správne rozhodnutia. Nech majú právomoci, nech majú kompetencie, rozhodovacie kompetencie, ale aj zodpovednosť. A toto je cesta.

Renáta Kaščáková: No… nie takéto vyhadzovanie peňazí.

Iveta Pospíšilová: Nie, to je vyhadzovanie peňazí.

Iveta Pospíšilová: Bude lepšie. S Renátou Kaščákovou.

 

 

Župné voľby 2017 môžu zmeniť veľa.
Poďme voliť 4.11.2017.

Renáta Kaščáková, kandidátka na župana Trenčianskeho samosprávneho kraja, župné voľby 2017, Trenčín.

Iná ako oni.

Kandidát na župana Trenčianskeho samosprávneho kraja, Renáta Kaščáková - vizitka