Kandidátka na županku Trenčianskeho kraja

Prievidza – krátky film k župným voľbám 2017

Prievidza, 22. 7. 2017 – Renáta Kaščáková, kandidátka na župana Trenčianskeho kraja, počas leta v rámci ciest po kraji navštívila viackrát aj mesto Prievidza.

V Prievidzi Renáta Kaščáková debatovala s bývalým baníkom, miestnym podnikateľom i kandidátom na poslanca Trenčianskeho kraja. Rozhovory sa týkali predovšetkým baníctva a jeho budúcnosti. Nie je zďaleka pravdou, že keď nastane útlm baníctva, región hornej Nitry tým skončil. Horná Nitra, vrátane mesta Prievidza, má kopec príležitostí a možností zamestnať ľudí. Nie je to len o vybudovaní automobilky Jaguar v Nitre. V Prievidzi, i na hornej Nitre celkovo, pôsobí množstvo domácich aj zahraničných podnikateľov, ktorí musia pracovnú silu dovážať zo zahraničia, predovšetkým zo Srbska a Rumunska.

Prievidza – baníctvo a jeho budúcnosť

Miroslav Žiak: Takto naše školstvo tu vyzerá. V našej doline hornej Nitry. Práve sme pri budove bývalej baníckej strednej školy v Prievidzi, kde sa vyučovalo niekoľko rokov, niekoľko generácií našich baníkov pre HBP (Hornonitrianske bane Prievidza) a práve teraz sa tá budova volá polytechnická škola, ktorá už dávno nie je školou. Je už dávno zrušená a chátra tu niekoľko rokov. Práve teraz sme pri časti, ktorá sa už prerába pre súkromného majiteľa, ktorý si už našiel svoj biznis. Dokonca aj ten banícky obor tu zanikol.

Bývalý baník: Môj osobný názor je, že tie bane sú úplne na k.rvu, keď to chcete takto počuť. Je to na p.ču, je to zbytočné. Vyhovuje to niekomu, ale oni majú… Môžu sa obrániť, že nezamestnanosť, ja to beriem. Keby to zrazu zavreli, tak ľudia sa môžu ísť tuto pásť na tú lúku.

Miroslav Žiak: Tí ľudia už rozmýšľajú, že to baníctvo nemá asi veľkú perspektívu. Nakoľko vieme, že elektrárne ohlásili koniec odoberania uhlia z nováckych baní do roku 2021. Čiže tí ľudia si zrátajú 2+2. A na tej baníckej škole v Prievidzi sa už ani nevyučovali banícke predmety ako sme boli zvyknutí, preto sa premenovala na polytechnickú školu.

Prievidza, bane – župné voľby 2017, Trenčiansky kraj

Bývalý baník: Áno pochádzam z Prievidze, momentálne pracujem sezónne v zahraničí, v Nemecku. Išiel som preto, lebo som pracoval v Novákoch a potom nás poslali do Handlovej a mne to vôbec nevyhovovalo. Strašne veľké teploty, prašnosť. Nevedeli čo sa Vám tam stane. Museli ste dávať na seba pozor, na kolegov. Veľmi zlé. Mám problémy s dýchaním. A dýchať tam stále ten bordel a podobné veci to nemalo význam. Takže tak nejako. A prišlo zahraničie, išiel som tam. Tam som relatívne spokojný. Nemôžem sa sťažovať nejak moc. Tu vás j.be oné… príde zahraničná firma, veľká firma, ale aj tak to dostanú do rúk Slováci. A čo vám tí dajú. Tí vám zase len dajú tie peniaze čo sú tuto v okolí a j.be vás tu Slovák. Som radšej v zahraničí, tam ma tiež j.be Slovák, ale mám väčšie peniaze podstatne.

Miroslav Žiak: Takže my sa nesmieme báť toho, že tie bane zavrú, len sa musíme pripraviť na to, že tie bane sa raz zavrú. My sme v tej pozícii, že pripravme sa pre tých ľudí, aby sme im mohli ponúknuť nejakú robotu. Kvalifikovanú robotu.

Bývalý baník: Ale kto môže, nech odíde radšej, lebo nemá to akože význam tu momentálne byť ďalej. Myslím si, že keby sa tu zdvihli platy a ľudia by ich dostali, že by nemuseli živoriť, pred tým ako príde ďalšia výplata a zháňať niekde peniaze, alebo požičiavať si od rodičov, alebo podobné veci.

Pracovné príležitosti v Prievidzi a okolí

Miroslav Žiak: A ten Jaguar, alebo to Brose, čo máme tu v Prievidzi postavené. Je to pre tých baníkov. Nechceme, aby tí baníci, išli teraz do kúpeľov tam robiť upratovačky. To nie je pre nich robota, ale tá robota v tom Jaguari, alebo v tom Brose je pre nich. Lebo je to manuálna robota na ktorú sú zvyknutí.

Prievidza – Miroslav Žiak a Slavomír Molnár, Trenčiansky kraj

Slavomír Molnár: Ja by som k tomuto ešte trošku inak niečo povedal. Lebo veľmi sme zamerali na Brose na Jaguar a kašleme na našich. Je tu kopec firiem, ktoré tu fungujú a mohli by zamestnať tých ľudí. Áno. Máš tu v Prievidzi GeWis strojársky, je tu Strojop a je tu veľké množstvo firiem, ktoré sú tu. A keby každý zobral po 10, po 50 zamestnancov. Keby sa im to podarilo rozvinúť, tak si podporíme našich podnikateľov a budeme sa tu mať lepšie. Áno. Takže, je to aj o tom. Nielen sa zameriavať na veľké firmy –  ja im doprajem. Aj Brose doprajem, aj ostatým tým veľkým firmám, ktoré prichádzajú. Ale prečo kašleme stále na našich domácich.

Bývalý baník: Otvorene to poviem, keby som zarobil 1000 a viacej niečo, tak by som sa možno aj vrátil domov do Prievidze. A tiež by som sa chcel už trošku aj pohnúť v živote. Také to bývanie a podobné veci. Ale z 500 Eur asi ťažko.

Slavomír Molnár: Ľudia by som povedal, že trpia takou už beznádejou, alebo ako by som povedal … tým politikom sa ich za tie roky podarilo presvedčiť o tom, že nič nezmenia.

Bývalý baník: Ale však nech ku.va niečo vymyslia pre to, lebo je to už len fakt umelo živené. S tým, že by mali vymyslieť nejakú alternatívu pre tých baníkov, ale určite nie alternatívu nejakej fabriky za 400 Eur.

Prievidza a voľby do Trenčianskeho kraja

Miroslav Žiak: Ten človek nemá ísť prečo k tým voľbám, lebo povie si „no čo ja mám tam z Trenčianskeho samosprávneho kraja, keď my sme tu v Prievidzi“. Dokonca sme väčší okres ako Trenčín a všetko sedí v Trenčíne. Takže možno, že aj toto je ten point prečo ľudia v Prievidzi nemajú chuť ísť voliť.

Slavomír Molnár: Trenčiansky kraj, to bolo za Mečiara vytvorené. Trenčín bolo Mečiarove mesto a bolo to vytvorené umelo, lebo nemali čo pridať k Trenčínu, akú oblasť, aby to mohlo byť ako Trenčiansky kraj. Tak nás vlastne urvali a pridali nás k Trenčínu. My nemáme železničné priame spojenie s Trenčínom, žiadne. Cesta je taká, že napoly rozbitá.  My s Trenčínom máme ozaj málinko, málinko spoločné.

Bývalý baník: Chodím voliť. Momentálne voľby ktoré?

 

 

Župné voľby 2017 môžu zmeniť veľa.
Poďme voliť 4.11.2017.

Renáta Kaščáková, kandidátka na župana Trenčianskeho kraja, župné voľby 2017, Trenčín.

Iná ako oni.

Kandidát na župana Trenčianskeho samosprávneho kraja, Renáta Kaščáková - vizitka