Kandidátka na županku Trenčianskeho kraja

Quo vadis horná Nitra | Voľby do VÚC Trenčín 2017

Voľby do VÚC Trenčín (župné voľby) môžu onedlho priniesť potrebné zmeny nielen na hornej Nitre, ale v celom Trenčianskom samosprávnom kraji (TSK). Mnohým napadne otázka “prečo by som sa mal zúčastniť volieb do VÚC, veď sa tým aj tak nič nezmení?” Nič sa nezmení …

… iba vtedy, ak pre to niečo nespravíme a voľby do VÚC Trenčín 2017 nám túto možnosť teraz poskytujú. Navyše, je už čas rozhýbať potenciál Trenčianskeho kraja, ktorý pod súčasným vedením zaspal. Perspektívu regiónu horná Nitra v Trenčianskom samosprávnom kraji môžu dať jeho prirodzené danosti, ktorými sú výhodná poloha, prírodné podmienky, história i kúpele. Je tu potenciál existujúcich domácich i nových prichádzajúcich firiem ale aj dostatok šikovných ľudí, ktorí vedia a chcú svojmu regiónu v Trenčianskom kraji pomôcť.

Renáta Kaščáková, kandidátka na župana Trenčianskeho samosprávneho kraja pre voľby do VÚC Trenčín 2017, upozorňuje spolu s odborníkmi, že pre rozvoj tohto regiónu by stačilo dať dokopy všetkých, ktorí chcú a majú kapacitu pomôcť regiónu slobodne sa nadýchnuť. Župan ako zástupca Trenčianskeho kraja musí byť koordinátorom možných riešení. Aj diskusia Quo vadis horná Nitra dňa 19.6.2017 v Prievidzi, na ktorej sa zúčastnili aj poslanci národnej rady SR za stranu SaS Renáta Kaščáková, Karol Galek a Anna Zemanová ukázala, že riešenia existujú.

Voľby do VÚC Trenčín 2017 môžu dať impulz k ich realizácii nielen na hornej Nitre, ale v celom Trenčianskom kraji. Preto, ak chcete niečo zmeniť, príďte voliť! Za budúcnosť sa oplatí bojovať. Keď chcete vedieť, kde chce kandidátka na župana Renáta Kaščáková po zvolení začať a aké sú jej priority pre rozvoj Trenčianskeho samosprávneho kraja, odpovede nájdete na jej stránke Program pre voľby do VÚC Trenčín 2017 >>

Prepis: Quo vadis horná Nitra | Voľby do VÚC Trenčín 2017

Karol Galek: Dnes sme tu preto, aby sme sa pozhovárali s ľuďmi z regiónu alebo s odborníkmi o tom, kam ďalej by sa Trenčiansky región mohol posunúť, či už s baňami a baníctvom, alebo bez.

Martin Vlachynský: Uhoľné baníctvo je v Európe v útlme. Nejde o náhly výmysel opozície, médií, alebo nás analytikov. Je to niečo, čo sa v Európe deje v podstate už od 70-tych rokov.

Vilam Páleník: Aká je situácia v hornej Nitre? Pôrodnosť v hornej Nitre je nízka. Na slovenské pomery je jedna z najnižších, čiže to starnutie tu bude výrazné. Odchod mladých ľudí za prácou, napr. do Bratislavy, do zahraničia, je tiež výrazný.

Kúpele Bojnice

Moderátor: Sú Kúpele Bojnice schopné absorbovať uvoľnenú pracovnú silu v prípade, že by baníctvo skončilo?

Slavomír Eliáš: Zhruba dvetisíc lôžok by bolo v budúcnosti umiestnených v kúpeľoch. Tri lôžka predpokladajú jedno priame zamestnanecké miesto. Vieme zabezpečiť v priebehu približne piatich rokov tisíc miest.

Viliam Páleník: Je nedostatok pracovnej sily na hornej Nitre, a preto nechápem, prečo je taký problém v zamestnanosti v baníctve, lebo baníkov bude treba v budúcnosti v hornej Nitre pre rôzne iné práce.

Martin Vlachynský: Tá situácia je na to, aby sa vážne nastolili nejaké plány, ako previesť ten útlm do reality. A je smutné, že nie je ochota sa o tom baviť ani zo strany vlády.

Horná Nitra a problém baníctva

Slavomír Eliáš: Ak sa nevyrieši problém baníctva a jeho zamestnanosti, a nezačne sa riešiť okamžite, Jaguár si svoju potrebu vyrieši, či dovozom pracovníkov, či domácimi zdrojmi. Domácimi nie, lebo nie sú. O kvalifikovanú pracovnú silu bojujú všetky automobilky. Ak ju vyrieši bez hornej Nitry, horná Nitra po piatich rokoch, keď bude Jaguár bežať, už nebude mať šancu.

Moderátor: Je možné, že pri dotovaní baní sumou 2 300 eur na jednu pracovnú silu žena v laboratóriu dostáva 350 eur a po vyradení zo zdravotných dôvodov nemá nárok na nič?

Martin Vlachynský: Vieme, koľko peňazí tam pritečie, ale ďalej už nevieme nič.

Umele zásahy štátu do regiónu

Viliam Páleník: Pre región je dôležité, aby sa vybudovali užitočné podniky, užitoční podnikatelia. Naozaj, tento región je zdravý. Je to historicky významný región, prírodne krásny región a naozaj by bol schopný žiť svojimi silami, keby štát do toho nezasahoval dotáciami a rôznymi deformáciami.

Renáta Kaščáková: Tu sú zásahy štátu do nejakého územia, do nejakého regiónu zhora. Tu sa plánuje ťažba bez toho, že by občania boli o tom dôsledne informovaní. Čo by som si veľmi priala, aby sa zmenilo, je to, aby táto vertikálna spolupráca – štát, kraj, až tá najnižšia úroveň – fungovala.

Viac info o kandidátke na župana Renáte Kaščákovej

Životopis Renáty Kaščákovej >>
FB: www.facebook.com/renata-kascakova
YouTube: www.youtube.com/renata-kascakova

Renáta Kaščáková kandidát na župana - voľby do VÚC 2017 Trenčín